Sairaalasta tavoitettu Juuso Pärssinen kertoi rajun taklauksen jakaneen upeasta peliliikkeestä – ”Arvostan tätä paljon”
Kuva: Taneli Niinimäki
TPS:n Juuso Pärssisen kohtalo säikäytti jääkiekkoväen keskiviikkona. Pelaaja sai JYP:n Jan Scotkalta kovan taklauksen jääden jään pintaan kovin tuskaisen ja liikkumattoman oloisena.
Pelaajaan oli saatu ottelun jälkeen puhekonktakti, joten pahimmilta skenaarioilta vältyttiin – onneksi. Alle 20-vuotiaiden MM-pronssimitalisti kertoi tuntemuksistaan torstaina.
– Taklaus tuli ja sitten pimeni. Siitä taklauksesta en tosiaan muista yhtään mitään, Turun yliopistollisesta keskussairaalasta tavoitettu Pärssinen kommentoi.
JYP-kippari, taklaaja Scotka osoitti tapauksen jälkeen upeaa pelisilmää. Menneet on siis paketoitu, mutta tulevaisuudesta ja askiin palaamisesta ei ole tietoa.
– Scotka kävi pyytämässä minulta anteeksi. Hän laittoi myös vielä perään viestiä ja pahoitteli tekoaan. Arvostan tätä paljon.
– Haluan vielä tässä yhteydessä kiittää kaikkia niitä lukemattoman monia ihmisiä, jotka ovat lähettäneet minulle puhelimen täydeltä viestejä. Moni on ollut huolissaan ja toivonut toipumistani. Se tuntuu älyttömän hyvältä.
TPS pelaa viikonloppuna kahdesti. Perjantaina se isännöi Pelicansia ja lauantaina tie vie Lukon vieraaksi Raumalle.
Lähde: TPS:n kotisivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa