Ruotsalaispelaaja kykeni NHL:ssä uskomattomaan suoritukseen – muun muassa kaksi legendaa jää taakse: ”Todella vaikuttavaa”

Stanley Cup -voittaja Nicklas Bäckström kykeni torstaiyönä rikkomaan huikean rajapyykin ottelussa Edmonton Oilersia vastaan. Pelaaja summasi 3-4-jatkoaikatappiossa tehot 1+1 nousten jo tuhanteen pisteeseen.
Pelaaja on summannut uransa 1 037 runkosarjamatsissa nyt tarkalleen ottaen pinnat 263+737=1 000.
– Tämä merkitsee minulle paljon, tämä on iso merkkipaalu, Bäckström hehkutti ottelun jälkeen NHL:n nettisivuilla.
– Mikä uskomaton saavutus. Pelaajat toivovat saavansa alleen edes yhden NHL-ottelun. Sitten tietenkin toivoo pelaavansa edes 100 ottelua ja sen jälkeen 1 000 ottelua, mutta 1 000 tehopisteeseen yltää vain harva. Se on todella vaikuttavaa, ja olen todella iloinen Nickin puolesta, joukkuekaveri T.J. Oshie sanoi.
Bäckström on lähteen mukaan vasta kuudes tuhanteen tehopisteeseen yltänyt maansa pelaaja. Seuraavaksi edellä on Daniel Sedin 1 041 pisteellä. Takana ovat muun muassa Peter Forsberg ja Henrik Zetterberg.
Caps-leiriin mahtoi jäädä joukkueena ristiriitainen tunne. Joukkue toki tasoitti kaksi sekuntia ennen loppua, mutta jatkoajalla Edmonton voitti Connor McDavidin maalilla.
– Olisimme tietenkin halunneet ottelusta kaksi pistettä. Tulimme kuitenkin lopussa tasoihin, mikä toi meille yhden sarjapisteen, joten otamme sen vastaan ja jatkamme eteenpäin.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Nuoret Leijonat murskasi Kanadan NHL-superlupauksia vilisevän tähtisikermän
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Sebastian Ahon Carolina valmistelee jättihankintaa NHL:ssä?
- NHL-rivimies sai haluamansa – jättipalkka kouraan!
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!