Mikko Rantanen avasi suunsa – toivoo muilta pelaajilta enemmän johtajuutta kapteenin ollessa sivussa

Colorado Avalanche koki karun takaiskun, kun joukkueen kapteeni Gabriel Landeskog joutuu polvileikkauksen vuoksi olemaan sivussa tositoimista. Tarkempi paluuaikataulu ei ole vielä tiedossa.
Landeskog on pelannut tällä kaudella 51 ottelua komein tehopistein 30+29=59. Tehotilasto on myöskin upea +27. Mies toimii parhaillaan Avalanchen kapteenina jo kymmenettä kauttaan. Siinä on jo muutama hyvä syy sille, miksi Landeskogin poissaolo jättää valtavan aukon joukkueeseen.
Avalanche on pelannut yhden ottelun ilman kapteeniaan ja nappasi siitä 3-0-voiton, kun vastassa oli Calgary Flames. Voitosta huolimatta joukkueen suomalaistähti Mikko Rantanen huomasi heti, miten iso menetys Landeskogin poissaolo on. Hän vaatiikin joukkueensa muilta kokeneilta pelaajilta nyt enemmän johtajuutta.
– Hän (Landeskog) on iso osa meitä, etenkin johtajuuden suhteen, joten jos kapteeni menetetään kokoonpanosta, niin muiden täytyy nousta esiin ja käyttää ääntä pukuhuoneessa. En nimeä pelaajia, mutta jokaisen, jolla on vähänkin enemmän pelejä vyöllään, täytyy käyttää ääntä, Rantanen sanoi NHL:n suomenkielisten verkkosivujen mukaan.
Rantanen toivoo myös, että ääntä käytettäisiin pukuhuoneen lisäksi myöskin vaihtopenkillä otteluiden aikana.
– Joskus saatamme olla liian hiljaa pelien aikana vaihtopenkillä, ja yritämme työstää tätä asiaa. Kaikki me voidaan pitää ääntä.
Voitokkaassa kamppailussa Rantanen nakutti tehopisteet 1+1. Tämän kauden 57 otteluun hän on iskenyt komeat pisteet 28+41=69.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Antti Pennanen: tästä kohauttaneessa ”väsymys”-kommentissa oli kyse
- Tässä ovat Leijonien ketjut seuraavaan otteluun Ranskaa vastaan
- Suomalaissensaation kausi päättyi Pohjois-Amerikassa – saako Leijonat vahvistuksen?
- MM-kisoissa kuohui – tuomari pyysi anteeksi Leijonien vastustajalta
- Lähde: Tapparan ulkomaalaisvahvistus siirtyy KHL:ään
- GM vertasi suomalaislupausta NHL-legendaan – kova näkemys ensi kaudesta
- MM-kisoihin huippuvahvistus – NHL-tähtihyökkääjä liittyy mukaan
- Itävallan suomalaissankari maireana veljensä pysäyttämisestä: ”Kyllähän se kesäisin…”
- Itävallassa repesi raivo tappiosta Leijonille: ”Skandaali!”
- Näkökulma: Nyt ei kannata Antti Pennasen lukea lehtiä
- Kärppien hyökkääjä loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Tässä Antti Tyrväisen uusi Liiga-seura!
- Olli Jokisen HIFK:lta yllätysveto: NHL-konkari mukaan!
- Tässä Leijonien MM-joukkue – kaksi uutta NHL-vahvistusta mukaan!
- Tehomies jättää Liigan – lataa suorat sanat: ”Suomi on nähty”
- IL: Liiga-seuralta huima kaappaus – Leijonat-puolustaja haaviin!
- SHL:n mestariseura hyvästeli kaksi suomalaista – toinen matkalla Liigaan
- IL: Jokerit tekemässä huiman hankinnan mestari-KalPasta
- Jukurit hankki kolme uutta pelaajaa – Sportin työmyyrä saapuu koeajalle
- Mikko Rantanen upotti Coloradon käsittämättömällä tempulla: ”Legendaarinen esitys!”