Keski-Euroopan ratkaisupeleissä suomalaisväriä: jopa kolmella välieräjoukkueella käytössään suomalaisvahti

Keski-Euroopan monikansallisessa IceHL-sarjassa pelataan parhaillaan välierävaihetta, jossa vastakkain ovat Red Bull Salzburg ja Vienna Capitals sekä toisessa parissa Villacher SV ja Fehervar AV19. Salzburg ja Villacher johtavat parhaillaan sarjojaan otteluvoitoin 1-0.
Neljästä välieräjoukkueesta peräti kolme luottaa kevään ratkaisuhetkillä suomalaisvahtiin. Salzburgin maalilla nähdään Atte Tolvanen, Villacherissa Tomi Karhunen sekä Fehervarissa Rasmus Tirronen.
27-vuotias Tolvanen on pelannut pudotuspeleissä yhden ottelun tilastoilla 95,8% sekä 1,00. Runkosarjassa hän torjui 27 ottelussa torjuntaprosentilla 92,4% päästettyjen maalien keskiarvon ollessa 1,96.
Karhusella on vyöllään kuusi ottelua pudotuspeleissä tilastoin 90,8% sekä 2,85. 32-vuotias vahti siirtyi Villacheriin vasta helmikuussa ja ehti runkosarjassa pelaamaan vain kolme ottelua (86,3%, 3,33).
31-vuotias Tirronen on torjunut viisi peliä pudotuspeleissä tilastoin 92,1% ja 2,39. Runkosarjassa hänelle kirjattiin 28 ottelun jälkeen torjuntaprosentiksi 91,3% ja päästettyjen maalien keskiarvoksi 2,40.
Välierien toiset osaottelut pelataan lauantaina.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Lähde: Huippukauden pelannut maalivahti siirtyy Suomeen!
- Kärpät-tähden kausi ei ole ohi – liittyy pian uuden joukkueen mukaan
- Sopimus purkissa – huippulahjakkuus siirtyy NHL:ään!
- Liigassa rajusti flopannut Kärpät julkaisi tiedotteen: ”Haava on tuore, ja vastauksia halutaan heti”
- IL: TPS:n varakapteeni haluaa vaihtaa maisemaa!
- Suomalaispuolustaja tekee paluun kotimaan kaukaloihin yhden kauden tauon jälkeen
- ElmoTV: Jussi Tapolan valmennusura jatkumassa ulkomailla – käynyt neuvotteluja suurseuran kanssa
- Lähteet: Calgary Flamesin pukukopissa tunteet kuumana – pelaajat ja valmennus ilmiriidoissa
- LS: KooKoo jatkoi maalivahtinsa sopimusta – jatkosta sovittu jo hyvissä ajoin
- Tomi Sallinen loukkaantui SHL:n pudotuspeleissä – törkeästä polvitaklauksesta ei tuomittu jäähyä
- Leijonat kokoaa heti hurjaa MM-leiriryhmää – näin Jukka Jalonen kommentoi: ”Se on kylmä tosiasia”
- Iida Vainio jätti rikosilmoituksen Liigan supertähdestä – näin Tappara-pomo kommentoi tapausta Seiskalle
- The Athletic: NHL-supertähdelle kaavaillaan tylyä kohtaloa – ”Luottamus on menetetty”
- TPS:n tähtihyökkääjä floppasi – viedään nyt uuteen joukkueeseen!
- Ismo Lehkonen maalaa karun uhkakuvan Kärppien ylle: Tähtipelaajien joukkopako luvassa?
- Lauri Marjamäen käytös muuttui ennen pudotuspelejä – lyttäsi kiekkopodcastin: ”Ihan täyttä p*skaa”
- Aleksander Barkov teki huikeaa NHL-historiaa toisena suomalaisena!
- NHL-sopimus! Seattle Kraken kiinnitti lähes kaksimetrisen Liiga-puolustajan
- Aleksander Barkov sai muilta NHL-pelaajilta huiman kunnianosoituksen – myös Sebastian Aho noteerattiin
- Analytiikka paljastaa NHL:n heikoimmat maalivahdit – kaksi suomalaista listalla