Tuore olympiavoittaja fiilisteli suuren media- ja fanijoukon edessä Helsinki-Vantaalla: ”Ei oikein löydy edes sanoja”

VANTAA. Olympiakultaa voittanut Leijonien miesjoukkue palasi Suomeen maanantaina iltapäivästä. Lento oli myöhässä, mutta iso joukko mediaa ja faneja odotti mestareita Helsinki-Vantaan lentoasemalla sitkeästi.
Tietojen mukaan Ivalon, Milanon ja Barcelonan koneet yrittivät laskeutua juuri ennen Pekingin konetta, mutta kaikki joutuivat lähtemään toiseen yritykseen ylös.
Leijonapelaajista median eteen tuli vain osa lennon myöhästymisen ja samalla kovaa vauhtia lähestyneen kansanjuhlan myötä. Yksi jutulle ehtineistä sankareista oli Atte Ohtamaa.
– Huikea fiilis, ihan mielettömät pelit. Ei oikein löydy edes sanoja, Ohtamaa mietti.
Leijonat on ollut Jukka Jalosen uudella aikakaudella kivikova menestyjä. Suomi on juhlinut tuona aikana MM-kultaa ja -hopeaa sekä nyt siis yhtä jääkiekkomaailman arvostetuinta.
Suomen joukkueesta huokui tiettyjä arvoja läpi turnauksen.
– Rehellisyys, toimintatavat – kaikki tukevat näitä. Joukkueessa kaikki tuntevat olonsa tärkeäksi. Uskon, että siinä on peruslähtökohdat siihen, miksi Leijonissa on hyvä olla.
Ohtamaa tietää, mistä puhuu. Hän on voittanut urallaan Leijonissa olympia- ja MM-kullan sekä kolme MM-hopeaa. Pekingin jäillä hän iski kuudessa pelissä tehot 0+3 (+4).
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!