Näkökulma: René Faselin puheenjohtajakauden päättyminen oli lottovoitto IIHF:lle – ex-pomon katkerat kommentit olympiafinaalista olivat vain kirsikka kakun päällä
Kuva: Ilari Isotalo
Kansainvälisen jääkiekkoliiton entinen puheenjohtaja René Fasel kommentoi venäläiselle uutistoimisto Tassille kitkerästi Leijonien voittoon päättynyttä olympiafinaalia.
– Loppuottelu ei ollut erityisen vaikuttava, eikä ollenkaan niin kiinnostava kuin Venäjän ja Ruotsin välinen välieräottelu. Puolustava peli ja onni toivat suomalaisille kultaa, hän sanoi.
Fasel ei juuri kommenteissaan peitellyt ystävyyttään venäläisten kanssa. Entinen kiekkopomo arvosteli välierän jälkeen kriitikoita juuri Venäjän pelaaman puolustavan jääkiekon arvostelemisesta.
Ennen finaalia hän kommentoi toivovansa menestystä venäläisille ottelussa Suomea vastaan. Fasel ei myöskään vuosinaan puheenjohtajana ole varsinaisesti peitellyt mieltymystään venäläisiin ja presidentti Vladimir Putiniin.
Ja onhan nuoren Faselin väitetty vilahtavan Red Penguins – lätkää itämafian ehdoilla –dokumentissa Moskovan jääpalatsin lehtereillä yhdessä venäläisten liikemiesten kanssa.
Kansainvälisen jääkiekkoliiton puheenjohtajaksi valittiin viime syksynä 68-vuotias ranskalainen Luc Tardif. Hän on aiemmin vastannut liiton hallituksessa taloudesta.
Tardif edustaa läpinäkyvyyttä ja avointa keskustelua. Samaa ei voi hyvällä tahdollakaan sanoa Faselista.
Viimeisinä merkittävinä tekoinaan Fasel yritti viimeiseen asti pitää kiinni Minskille myönnetyistä MM-kisoista, onneksi laihoin tuloksin. Pienen, NHL-mittaisen kaukalon, hän sai runnottua läpi kansainvälisiin turnauksiin.
Ironista on, että Faselia nyt hiertävä Leijonien tiivis viisikkopuolustaminen sai vahvan tuen kapeasta kaukalosta. Kansainvälinen jääkiekkoliitto voi olla ikionnellinen, ettei Fasel ole enää sen johdossa.
LUE MYÖS: Rautakanslerin jyrähdys! Kalervo Kummola latasi suorat sanat Rene Faselista: ”Unohtakaa Faselin typerät kommentit”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jarmo Kekäläinen ei pysähdy NHL:ssä – Buffalossa sinetöitiin uusi jättidiili
- Carolinalta yllätysdiili – suomalaisen NHL-pelaajan tilanne kääntyi päälaelleen
- Jarmo Kekäläinen pyöräytti jälleen jättikaupan – tähtihyökkääjä vaihtaa maisemaa!
- Jesse Puljujärven ympärillä kuhisee NHL:ssä – sisäpiiritoimittajalta iso paljastus
- MM-sankari perusteli kohupäätöstään – tienaa KHL:ssä jättipalkkaa
- Lukon pitkäaikainen tehomies lähtee – tässä uusi seura: ”Halusin kokeilla jotain uutta”
- Juuso Välimäki: uusi seura
- Aleksander Barkovin viestit julki – näin hän reagoi Tkachukin megasiirtoon
- Ottawa reagoi heti: jättikauppa NHL:ssä – yllättävä suomalaislahjakkuus osana!
- Jarmo Kekäläinen myi tähtipelaajansa NHL:ssä – vastustajan fanit raivona hurjasta vastikkeesta
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Carolina sai hyvän tarjouksen Jesperi Kotkaniemestä – kaupat luvassa kesällä?
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- Liigasta tuttu MM-sankari lähellä kohusiirtoa
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- Tähän NHL-seuraan Patrik Laine olisi halukas siirtämään – vuosipalkka jäisi matalaksi
- Jättisopimus pöydällä! Jarmo Kekäläinen teki tähtihyökkääjälleen hurjan tarjouksen
- Wiljami Myllylä jatkaa uraansa – uusi seura selvillä