Ville Niemisen poika siirtyi Mestikseen ja debytoi miesjoukkuepeleissä

Stanley Cup -voittaja ja kiekkolegenda Ville Niemisen poika Viljami Nieminen debytoi miesten peleissä lauantaina. Lupaus siirtyi lainalle Mestikseen KeuPa HT:n väreihin ja IPK:ta vastaan hän pelasi keuruulaisten kakkosketjun keskellä.
Reilut 14 minuuttia urakoinut Nieminen jäi tehoitta, mutta pelin loppuhetkillä hän sai huippusauman ratkaista matsin vieraille. Rangaistuslaukaus kuitenkin epäonnistui ja peli eteni aina voittomaalikisaan. Sieltä KeuPa korjasi kaksi pinnaa 2-3-voitolla.
Tapparan U20-junioreista Keuruulle siirtynyt hyökkääjä on tehnyt kyseisen ikäluokan SM-sarjan 16 ottelussa tällä kaudella tehot 4+5.
Nieminen on pelannut tamperelaisseurassa läpi lyhyen uransa pois lukien lauantaita ja kauden 2018-19 USHL-visiittiä pohjoisamerikkalaiseen Sioux City Musketeersiin.
Pelaajan isä Ville Nieminen lopetti pelaajauransa kauteen 2014-15, jonka jälkeen hän toimi päävalmentajan muun muassa Lahden Pelicansin liigajoukkueessa. 44-vuotias Nieminen voitti urallaan Stanley Cupin lisäksi myös olympiahopeaa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov