Mestiksessä nähtiin käsittämätön osuma – selostajakin ihmeissään: “Voi luoja, mikä maali – ei ole todellista!”
Kuva: Mestis
Joensuun Kiekko-Poikien Mestis-joukkueen Jonne Brygger sai lauantaina tililleen sellaisen maalin, mitä ei jääkiekkokaukaloissa näe todellakaan usein. Vierasjoukkue haki Forssasta paikalliselta FPS:ltä voiton luvuin 0-4.
Maalintekotehokkuus oli siis riittävää, mutta kolmannen erän alussa syntyneessä kolmannessa häkissä vieraiden ei tarvinnut tehdä käytännössä yhtään mitään.
Kiekko-Pojille oli tulossa jäähy, jonka takia FPS-vahti lähti Eetu Nieminen pois maaliltaan. FPS:n hyökkäyspäässä tapahtui kuitenkin ihmeitä, kun pikkumusta lipsahti pelaajien hallusta lipuen aina omaan, tyhjänä möllöttäneeseen maaliin.
– (Topi) Hägg pistää kiekon omiin! Voi luoja, mikä maali. Oliko se Hägg vai (Erkki) Laiho! Ei ole todellista, ei ole todellista! Kiekko lipuu forssalaismaaliin, on kyllä käsittämätön alku kolmannelle erälle – missä muussa kuin Mestiksessä, C Moren selostaja Toni Lång ihmetteli.
– Ensiksi hylätään maali ja sitten kotijoukkue tekee oman maalin. Voi voi voi voi, kyllä oli tyly ratkaisu. Ei näitä ole montaa tapahtunut. Itse en muista, milloin viimeksi olisin nähnyt tällaisen tilanteen.
Tilanteessa kaikkein koomisinta oli se, että jäähy oli tulossa ja tulikin nimenomaan Bryggerille. Osuma ja rangaistus samalla sekunnilla!
Kummatkin joukkueet onnistuivat Mestiksen syyskaudella mainiosti. FPS on sarjakakkosena ja Kiekko-Pojat viimeisellä suoralla puolivälieräpaikalla, eli kuudentena.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tässä ovat NHL:n parhaat ja surkeimmat hallit – yhden seuran kotipyhätölle murska-arviot
- Jääkiekon olympiahallista karu paljastus: ”Katsomokapasiteetin piti olla…”
- Näkökulma: Ilveksen ja Kiekko-Espoon vaihtokauppa paljastaa karun totuuden
- Elliotte Friedman: jättimäinen tietopaketti Artemi Panarinin tilanteesta
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa