Maajoukkuekutsu yllätti HIFK:n maalivahdin – joukkuetoveri ”härväsi” vieressä puhelun aikana: ”Meinasi pokka pettää”

HIFK:n maalilla toista kauttaan pelaava Niilo Halonen tulee tekemään maajoukkuedebyyttinsä miesten tasolla tällä viikolla. Hänet valittiin nimittäin mukaan Venäjän EHT-turnaukseen.
23-vuotias Halonen on alle 18-vuotiaiden maailmanmestari. Lisäksi hän on ollut kertaalleen mukana alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Noissa turnauksissa hän ei kuitenkaan päässyt tolppien väliin kertaakaan.
Tämän kauden hyvien otteiden seurauksena Halonen nappasi itselleen pelipaikan Leijonista. Kutsu tuli Halosen omien sanojen mukaan puskista.
– Viikko sitten olin “Muulin” (Micke-Max Åsten) kanssa autossa, kun tuli puhelu tuntemattomasta numerosta. Ensin en ehtinyt vastaamaan, joten soitin takaisin. Sitten selvisi, että puhelun takana oli Jukka Jalonen. Mietin siinä, että “ei hemmetti, mistähän tässä on kyse”, Halonen naurahti HIFK:n verkkosivuilta löytyvässä haastattelussa.
Väriläiskänä tunnettu Åsten käytti tilanteen hänelle ominaisella tavallaan hyödyksi.
– Puhelun aikana kävi ilmi, että haluaisivat minut Moskovan EHT:lle mukaan. Kyllä siinä syke nousi. “Muuli” tietysti kuuli kaiken vierestä ja alkoi härväämään siinä. Meinasi vähän pokkakin pettää puhelun aikana, mutta ihan hauska juttu, Halonen jatkoi.
Tällä kaudella Halonen on ehtinyt pelaamaan 17 ottelua Liigassa torjuen niistä 11 voittoa. Viime kaudella hän pelasi puolestaan 18 ottelua koko kauden aikana yhteensä. Nuorukaisella onkin selkeät näkemykset siitä, miten hän on noussut maajoukkueeseen saakka.
– Tottakai se on ollut pidemmän tähtäimen tavoite. En mä sitä kuitenkaan tällä kaudella ole hetkeäkään miettinyt. Mielestäni se on hyvän tekemisen tulos ja seuraus. Kiva palkinto alkukaudesta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Olli Jokisen HIFK syvissä vesissä – kylmää kyytiä jälleen!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- HS: Liiga-seura jätti kertomatta oleellisen – tähtihankinta saattaa lähteä yllättäen!
- HIFK:n lauantain kokoonpanossa karu tilanne
- Ukko-Pekka Luukkosesta kajahti huonoja uutisia
- Oho! NHL-toimittajalta herkullinen spekulaatio ennätysdiilistä kieltäytyneestä Kirill Kaprizovista
- Raipen SaiPan maalivahdilta karmea moka
- Lähes 300 NHL-ottelua pelannut Kanadan MM-kultapelaaja SM-liigaan!
- Marc-André Fleury lopettaakin uransa Pittsburghissa
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Kahden seuran dominointia! Tässä ovat Liigan TOP 5 -puolustajat
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Kovin tutkapari löytyy Savosta! Tässä ovat Liigan TOP 5 -hyökkääjät
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Käsittämätön taso! Tässä ovat Liigan TOP 5 -maalivahdit
- Liigan kausiennakko – sijat 8-5: Päättyykö vuosikausien korpivaellus viimein?
- Kärpät-vahti: uusi seura!
- Lähde: Ruotsalaishyökkääjä siirtyy Liigaan – iski 113 pistettä junnusarjassa