”Olen sairas ja tarviin apua” – Liigasta tuttu hyökkääjä kantoi salaisuutta sisällään useita vuosia, ura menee nyt tauolle
Vielä aiemmin tällä kaudella ruotsalaisen Visby/Roma HK:n riveissä esiintynyt Samu Markkula on sairastunut vakavasti.
27-vuotias Liigastakin tuttu hyökkääjä kertoo Instagram-tilillään avoimesti, että hän sairastui ensin anoreksiaan ja myöhemmin myös bulimiaan. Markkulan mukaan hän on pitänyt terveydentilansa pitkään salassa, mutta nyt oli viimeistään aika tulla asian kanssa ulos.
Tällä hetkellä Markkula keskittyy vain ja ainoastaan paranemiseen, jonka myötä hän on määrittelemättömän ajan pois jääkiekkkokaukaloista.
– Tämä on vaikein asia koskaan mitä olen tehnyt mutta tavallaan olen helpottunut että sen vihdoin tein. Eli ekassa kuvassa on Samu 82 kilosena terveenä ihmisenä ja toisessa kuvassa on Samu 64-66 kilosena ei hyvinvoivana kaverina eli mulla on sairaus mikä alko anoreksiana ja muutaman vuoden jälkeen kääntyi päälaelleen bulimiaksi. Tätä on kestänyt tosi monta vuotta ja olen pitänyt itselläni tiedon aivan liian pitkään.
– Viime viikolla kävin verikokeissa mistä löytyi huolestuttavia asioita ja se oli minulle viimeinen tikki ja viimein pystyin kertomaan läheisilleni että olen sairas ja tarviin apua. Tämän myötä joudun nyt ottamaan pidemmän breikin jääkiekosta ja keskittymään siihen että saan itseni takas kuntoon ja hyvinvoivaksi Samuksi. Tänään on laitettu hommat liikkeelle ja tästä alkaa minun parantumisprosessi. Matka tulee olemaan pitkä ja kuoppainen varmasti mutta olen valmis siihen. Halusin vaan tänne sen kertoa kaikille ettei tarvii jokaisen tulla kyselemään miksi en ole pelikentillä. Peace and love, Markkula kirjoittaa.
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näkökulma: Vaasan Sport teki itsestään naurunalaisen – ja se oli aivan oikein
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Vaasan Sportilta karu tiedote: ”Tämä kausi on mennyt pieleen”
- Nyt se on varmaa! Leo Komarovin ura jatkuu
- Jarmo Kekäläinen putsaa pöytää: jakoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- HPK valotti viimein Kristian Vesalaisen tilannetta
- SaiPan hirmuputki venyy ja paukkuu! Ilveksen työmyyrä tykitti hattutempun
- JYP: iso jatkosopimusuutinen!
- Iso sopimusuutinen! Tähtivahti Patrik Bartosak jatkaa uraansa Liigassa
- Mikit unohtuivat päälle: härski vitsi päätyi NHL-lähetykseen
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!