Voiko NHL-tähtimestarin ennätyksiä rikkonut suomalainen suurlupaus nousta jo nyt taalaliigaan? “Loistava organisaatio – oikea paikka minulle”
Espoolaislähtöinen Filip Lindberg on pelannut pääasiassa Suomen nuorten eri ikäkausisarjoissa sekä NCAA:ta rapakon takana UMassin joukkueessa kausina 2018-21. Seuraavaksi edessä voi olla isommat ympyrät, onhan maalivahdilla parivuotinen sopimus Pittsburgh Penguinsiin.
– Tämä on hyvä paikka minulle. Pens on loistava organisaatio ja oikea paikka minulle, NCAA:n viime kauden mestari sanoi Penguinsin kotisivuilla.
22-vuotiaan maalivahdin ammattilaisura pyörähtää vauhtiin nyt syksyllä.
– Kolme vuotta UMassissa olivat minulle hyviä. Paransin ja menestyimmekin, joukkue oli hyvä. Tuntui, että halusin edetä uralla ja olen nyt kiitollinen, että olen tässä tilanteessa.
Alle 20-vuotiaiden maailmanmestari oli yliopistosarja NCAA:ssa kaikkiaan erinomainen, ja esimerkiksi torjuntaprosentit näyttivät kausien päätteeksi vanhimmasta tuoreimpaan lukemia 93,4, 92,7 ja 94,9. Pensin sivuilla kerrottiin, että suomalainen rikkoi lukuisia kouluennätyksiä, joista osa oli Los Angeles Kingsin kaksinkertaisen Stanley Cup -mestari Jonathan Quickin nimissä.
NHL:n tulokasleirin aikana kommentteja antanut Lindberg on nopea, peliä hyvin lukeva vahti. Rungossa on pituutta Eliteprospectsin mukaan 185 senttiä, painoa vahdilla on 88 kiloa.
– Esimerkiksi Juuse Saroskaan ei ole isoin kaveri, mutta hän tietää, mitä tehdä. Hän on erittäin nopea ja aggressiivinen – ja se on hyvä tyyli meidän tyyppisille pelureille.
Pensin maalivahtiosastolla vastuusta kamppailevat ensi kaudella kenties kaikkein kovimmin Tristan Jarry ja Casey DeSmith.
NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- KooKoo näytti hauista siirtomarkkinoilla – nappasi Ilves-tähden!
- Ruotsissa mitta täynnä – NHL-vahvistusta vaaditaan ulos!
- Jättikaappaus – Jokerit näytti hauista siirtomarkkinoilla: ”Yksi Liigan parhaimmista”
- Historiallinen paljastus NHL:ssä – pinkki pelipaita tulossa, katso kuva!
- Tilanne muuttui dramaattisesti – tässä Leijonien mahdolliset MM-puolivälierän vastustajat!
- Nyt hereillä! Leijonat-hyökkääjä listasi Sveitsin suurimmat tähdet: ”Ihan NHL-tasoa”
- Jukka Jalosen työlle tyly päätös – nämä maat putoavat MM-kisoista
- Kärpät menettää tähtipelaajansa – Aku Räty solmi NHL-sopimuksen!
- Norja ylsi hurjaan temppuun MM-kisoissa – Tre Kronor ajettiin tiukkaan paikkaan
- Oliver Kapanen: tyly kohtalo NHL:ssä!
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- Ilveksen entinen MM-puolustaja: ura ohi!
- Nyt kajahti surkea päivitys Cale Makarista