NHL-toimittaja: Palkkakatto-ongelmien kanssa kamppaileva NHL-seura menettämässä lisää tähtiään?

© Kuva: Getty Images

Toronto Maple Leafs on yksi pahimmin palkkakattoahdinkoon itsensä ajaneista NHL-seuroista.

Leafs maksaa kolmelle suurimmalle tähdelleen yli 10 miljoonan dollarin vuosipalkkoja, minkä vuoksi se joutuu vuodesta toiseen karsimaan kuluja alempien ketjujen pelaajien kohdalla.

Toronto Sunin NHL-toimittaja Michael Traikos arvioi seuran saattavan menettää taas ensi kesänä useita ison statuksen pelaajiaan. Tänä kesänä seuran jättivät jo hyökkääjä Zach Hyman sekä pitkäaikainen ykkösvahti Frederik Andersen. Lisää voi olla luvassa.

– Kuka seuraavaksi? Ehkä Ilja Mikhejev tai Jack Campbell? Tai joku vielä arvokkaampi, kuten William Nylander?

Traikosin mukaan hyvän viime kauden pelanneen Hymanin lähdön taustalla olisi ollut palkkakattotilanteen lisäksi myös pelaajan oma halu hakea menestystä toisaalta.

– Viiden lyhyeen päättyneen pudotuspelikevään jälkeen kuulosti siltä, että Hyman itse halusi ulos seurasta. Hän tarvitsi muutosta, Traikos arvioi Connor McDavidin tähdittämän Edmonton Oilersin riveihin siirtyneen hyökkääjän tilannetta.

Maple Leafs on jo käyttänyt lähes 68 miljoonaa dollaria kauden 2022-23 palkkabudjetistaan, vaikka sillä on sopimukset kyseisestä kaudesta vasta 14 NHL-pelaajansa kanssa. Palkkakatto kyseisellä kaudella on näillä näkymin nousemassa miljoonalla dollarilla – 82,5 miljoonaan taalaan.