”Anteeksiantamatonta, tosi pettynyt itseeni ja joukkueeseen” – Ässien kapteeni ei säästellyt sanojaan murskatappion jälkeen
Kuva: Juha Tamminen
Lauantai-illan Satakunnan derbyssä Lukko oli jälleen Ässiä vahvempi. Raumalaiset hakivat Porista kymmenennen peräkkäisen derbyvoiton peräti loppulukemin 6-0.
Kahden erän jälkeen lukemat olivat ainoastaan 1-0 Lukolle, mutta päätöserä muutti kaiken. Lukko pääsi paukuttamaan viisi maalia vajaaseen 13 minuuttiin. Ässät-kapteeni Jarno Kärki kommentoi joukkueen esitystä pettyneenä ja vakavana ottelun jälkeisessä haastattelussa.
– Huonot fiilikset tietenkin, tosi pettynyt itseeni ja joukkueeseen. Oltiin kuitenkin kaksi erää ihan hyvin mukana, asenne ja taistelu oli kunnossa, mutta sitten se repee tolleen. Se on anteeksiantamatonta.
Tällä kaudella Ässät on hävinnyt kaksi matsia Lukolle yhteismaalien ollessa 11-1. Viime lauantaina se sai myös kylvetyksen kotonaan Kärpiltä peräti lukemin 1-7. Kärjen mukaan kyseisiä vaikeuksia ei ole joukkueen välillä käyty läpi kunnolla.
– Ei se mene sillä tavalla, että kun tulee vastoinkäymisiä, niin aletaan pakoilemaan ja heittämään ketjukavereita bussin alle ja väistämään itse vastuuta. Tuollaista lopetusta ei voi hyväksyä. Petettiin maalivahti ja petettiin itsemme. Täytyy ottaa isosti opiksi, näihin asioihin pitää puuttua. Tänä vuonna ei olla vielä oikein puututtu. Ei näiden touhujen voi vain antaa mennä läpi.
Kärjen haastattelun näet alta tai Ässien YouTube-kanavalta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pittsburgh Penguins teki rajun ratkaisun: Entinen NHL-tehopuolustaja pihalle
- Paljastus: Aatu Räty oltiin lähellä vaihtaa NHL-tehomieheen – seura torppasi siirron
- Kärppien NHL-varaus: uusi seura
- NHL:ssä tärähti jättitreidi: Edmonton Oilers hankki uuden ykkösmaalivahdin!
- Mestiksen ensi kauden sarjajärjestelmästä uutta tietoa – näin pelataan
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Valtteri Filppulan pelinumero jäädytetään – Jokerit-pomolta huima Liiga-väite!
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- IS: Jokerit teki jälleen kovan ryöstön SaiPasta!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa