Kova peli: Jokereilta heti uuden ”talven” alkuun myrskyvaroitus – Lauri Marjamäki hymisi tyytyväisyyttään
Kuva: Avangard Omsk
Helsingin Jokerit avasi uuden kiekkokauden torstaina Imatralla, jossa pelataan viikolla tukku maukkaita harjoitusotteluita Bauer Games -tapahtumassa. KHL-lauma avasi uuden “talven” selvällä 5-2-voitolla saksalaisesta DEL-liigajoukkue Krefeld Pinguinesta.
– Ollaan harjoiteltu hyvin. Kamppailupelaamiseen, luisteluvoimaan ja puolustuspelaamiseen olen tyytyväinen. Viisi tehtyä maalia (on hyvä), joukkueesta paistaa raikas tekemisen meininki, päävalmentaja Lauri Marjamäki iloitsi Jokerien Soundcloud-tilin äänihaastattelussa.
Jokerit oli hereillä heti kauden alusta, kun se takoi jo ensimmäiseen erään kolme häkkiä. Iiro Pakarinen (2+0), Brian O’Neill ja Pakarisen lisäksi MM-hopeaa alkukesästä voittanut Hannes Björninen (1+1) nakuttivat helsinkiläiset sellaiselle karkumatkalle, jota saksalaislauma ei kiinni saanut missään vaiheessa.
– Kilpailuviettiä, halua ja luonnetta on joukkue täynnä – sitä me halutaankin.
Tänään Jukurit kello 17 kohtaavan Jokerien neljäs maalari oli Marko Anttila.
– Tulee tiivis viisikko. Pelaa niin sanotusti suomalaisittain, pelissä on rytmejä. Todella lahjakas joukkue, ja kokenut osastokin tulee mukaan. Kello 17 pitää olla valmis, ja jokainen yksilö sen tietää.
Jukurit on vahvistunut kesän aikana muun muassa Pekka Jormakalla, Jani Tuppuraisella ja Jarkko Immosella. Penkin takana ohjeita jakaa legendaarinen Olli Jokinen.
LUE MYÖS:
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Tapparasta tuttu lupaus sivuun – hakeutui NHL:n hoito-ohjelmaan
- Aleksandr Ovetshkinista julkaistiin kuva Venäjällä – poseeraa Vladimir Putinin leirissä
- Auston Matthewsin superominaisuus teki vaikutuksen NHL-ykkösvaraukseen: ”Epätodellista”
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Montreal Canadiens aktiivisena NHL:ssä – nyt rysähti uusi jatkosopimus
- Jussi Tapolan seurassa raju talousahdinko – jättimäiset velat!
- Kohta rytisee: NHL-supertähden siirtosaagan ratkaisu lähellä
- NHL-lupausten ottelussa heitettiin hanskat – 216-senttinen jättiläinen haastettiin tappeluun
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen