Salavat Julajev Ufa julkisti sosiaalisessa mediassa kuvat maalivahtinsa Juha Metsolan uudesta maskista. Yllättävintä maalauksessa on Teemu Hartikaisen vahva läsnäolo.

— Halusin yhden seuran legendoista kypärään, Metsola selittää Instagramissa. Luulen, että hän pitää siitä.

Vasemmalla puolella Hartikainen on ikuistettuna sekä maalia tuulettaessaan että kasvokuvaan. Seuran legenda hän toden totta on, sillä koko KHL-uransa Ufassa pelannut suomalainen aloittaa kahdeksannen kautensa sarjassa. 31-vuotiaan hyökkääjän viime kausi oli pisteiden ja maalien valossa paras suomalainen KHL-kausi koskaan, ja onpa Hartikainen myös yhden pisteen päässä Suomen kaikkien aikojen KHL-pistekuninkuudestakin.

Maskin takaosassa Metsolan nimi on kirjailtuna Metallican Ride The Lightning -levyn kannen tyyliin. Tamperelaislähtöinen maalivahti halusi myös lastensa nimet samalle alueelle.

Maskin on taiteillut Teme Designsin Teemu Sipilä.