Pavel Datsjuk selvitti uransa jatkosuunnitelmia – siirtää lopullisen päätöksen ensi kauden alkuun asti
Venäläislegenda Pavel Datsjukin sopimus Avtomobilist Jekaterinburgin kanssa päättyi viime kauteen ja hyökkääjä onkin pohtinut kauden päättymisen jälkeen tulevaisuuttaan. 42-vuotias kaiken voittanut pelimies on nyt päässyt ratkaisuun liittyen uransa jatkoon.
KHL julkaisi Twitterissä Datsjukin antaman lausunnon. Siinä hän kertoo haluavansa auttaa Avtomobilistia edelleen pelaajana, mutta on samalla epävarma siitä, kestääkö hänen kehonsa vielä kokonaisen kauden pelaamista.
Datsjuk on yhdessä Avtomobilistin valmennushenkilöstön kanssa sopinut, että päätös uran jatkamisen suhteen tehdään elokuun lopussa juuri ennen seuraavan kauden alkua. Silloin Datsjuk uskoo parhaiten tietävänsä, pystyykö hän vielä pelaamaan.
Datsjuk on voittanut pitkällä urallaan paljon. Palkintokaapista löytyy kirkkaimpina saavutuksina kaksi Stanley Cupia, Gagarin Cup, olympiakulta ja MM-kulta. Henkilökohtaisella tasolla hän on voittanut NHL:n parhaalle puolustavalle hyökkääjälle jaettavan Frank J. Selke Trophyn kolmesti ja herrasmiespelaajalle annettavan Lady Byng Memorial Trophyn neljästi.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Lukon luottokaksikko lähtee – uusi osoite paljastui
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran
- Urheilucast: HIFK, Tappara, TPS vai Kärpät? NHL-hyökkääjä tulossa Liigaan
- Liiga-pistetykki lähti Venäjälle – nyt tuli uusi ratkaisu
- Liigan tehomies yhä ilman seuraa – Expressen: SHL-seurat iskivät apajille
- Veli-Matti Savinainen joutui sairaalaan – ”Kuntoutus edessä”
- Pelicans julkisti sopimuksia – kiinnitti lupaavan maajoukkuemaalivahdin
- JYP-tähti Teemu Eronen: karu tieto
- Jatkuuko pelaajaura? Näin Leo Komarov kommentoi tulevaisuuttaan IL:lle
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- HIFK avasi lipunmyynnin Jokerit-peliin – hinnat pilvissä
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- IS: Liigaan vielä uusi seura juuri ennen kauden alkua?
