Sebastian Aho taikoi Carolinan voittoon suomalaisten välienselvittelyssä – tykki pian huikean pörssin kärkipaikalle?

Sebastian Ahosta tuli Carolina Hurricanesin yksinäinen sankari maalivahti Alex Nedeljkovicin kanssa, kun joukkue painoi NHL:n pudotuspelien avauskierroksen toisessa osassa 3-0-voittoon Nashville Predatorsia vastaan.
Lukuisten suomalaisten pelaajien värittämää ottelusarjaa voitoin 2-0 johtavan Hurricanesin sinivalkoinen tähti sivalsi avauserässä 1-0-osuman ja päätöserän lopulla 2-0-häkin tyhjiin. Pisteet olivat Aholle tämän ensimmäiset kuluvan kauden pudotuspeleissä.
– Tämä oli ehdottomasti työmiesten peli. Tai nämä molemmat pelit ovat olleet sellaista, kovaa taistelua. Ei Nashvillessakaan voi vähempää odottaa. Taustalla oli nyt vankka tiimityö, ja Nedeljkovic oli valtava maalilla, reilut 18 minuuttia pelannut Aho kehui seuran kotisivuilla.
Raumalaislähtöinen sentteri on tehoillut uransa 25 pudotuspeliottelussa nyt pisteet 10+16=26 (+11), ja tuo on peräti seitsemänneksi eniten kautta seurahistorian. Aho voi nousta periaatteessa jo tänä kesänä koko pörssin kärkeen, kun nyt keulilla on Eric Staal pistein 19+24=43.
Ottelusarja jatkuu lauantaiyönä Nashvillen kotijäällä, ja neljäs osa pelataan puolestaan myöhään sunnuntai-iltana.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Antti Pennanen: tästä kohauttaneessa ”väsymys”-kommentissa oli kyse
- Tässä ovat Leijonien ketjut seuraavaan otteluun Ranskaa vastaan
- Suomalaissensaation kausi päättyi Pohjois-Amerikassa – saako Leijonat vahvistuksen?
- MM-kisoissa kuohui – tuomari pyysi anteeksi Leijonien vastustajalta
- Lähde: Tapparan ulkomaalaisvahvistus siirtyy KHL:ään
- GM vertasi suomalaislupausta NHL-legendaan – kova näkemys ensi kaudesta
- MM-kisoihin huippuvahvistus – NHL-tähtihyökkääjä liittyy mukaan
- Itävallan suomalaissankari maireana veljensä pysäyttämisestä: ”Kyllähän se kesäisin…”
- Itävallassa repesi raivo tappiosta Leijonille: ”Skandaali!”
- Näkökulma: Nyt ei kannata Antti Pennasen lukea lehtiä
- Urheilucast: Tässä Antti Tyrväisen uusi Liiga-seura!
- Kärppien hyökkääjä loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Olli Jokisen HIFK:lta yllätysveto: NHL-konkari mukaan!
- Tehomies jättää Liigan – lataa suorat sanat: ”Suomi on nähty”
- IL: Liiga-seuralta huima kaappaus – Leijonat-puolustaja haaviin!
- SHL:n mestariseura hyvästeli kaksi suomalaista – toinen matkalla Liigaan
- IL: Jokerit tekemässä huiman hankinnan mestari-KalPasta
- Jukurit hankki kolme uutta pelaajaa – Sportin työmyyrä saapuu koeajalle
- MTV: Suomen NHL-tähti sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Leijonien MM-joukkue – kaksi uutta NHL-vahvistusta mukaan!