Leijonat välttänyt ainoana maana suorat tappiot MM-kisoissa – yllätystykin taiteilema rutiinivoitto nosti lohkokärkeen

Leijonat jatkoi väkevää taivaltaan Latvian Riiassa pelattavissa jääkiekon MM-kisoissa torstaina rutiininomaisella 3-0-voitolla Italiasta. Hyvin ja nöyrästi töitä tehnyt Suomi on ainoa maa kaikista, joka on marssinut pelistä toiseen välttäen suorat tappiot.
Leijonat nousi kolmen pinnan selvällä voitolla lohko B:n kärkeen 10 pisteen turvin. Täyden pistepotin salaisuus oli maalivahti Harri Säterin perusvarma ilta, joka toi tilille vain reilut 10 torjuntaa. Pedersören kunnan kasvatti Tony Sund puolestaan napautti MM-kisauransa kaksi ensimmäistä maalia.
Maalinteossa onnistui myös Buffalo Sabresin NHL-mies Arttu Ruotsalainen. Leijonien hyvyys oli kurinalaisuus, sillä nyt se otti ensimmäisen jäähynsä vasta muutama minuutti ennen kolmoserän loppua.
Alkulohkossa on pelaamatta kolme ottelua per maa, ja Suomen ero ensimmäiseen putoajaan on vain kolme pinnaa. Leijonat kohtaa vielä Saksan, Kanadan ja Latvian, joten mikään ei ole varmaa vielä esimerkiksi jatkopaikan suhteen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Kaapo Kähkönen löysi uuden osoitteen NHL:stä!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Brock Boeser jysäytti melkoisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars julkisti uuden päävalmentajansa – tuttu nimi Suomesta
- Viktor Arvidsson kaupattiin NHL:ssä!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- Carolina näytti ovea suomalaiselle
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Michael Jolyn uusi joukkue selvisi!
- Kärpiltä huippukiinnitys – ”Kärkiparin puolustaja”
- Nyt jysähti – Jevgeni Kuznetsov tekemässä paluun NHL:ään!
- Sisäpiiritoimittaja: Suomalainen siirtopommi vireillä NHL:ssä?