Viimeiseksi pudonneen Columbuksen tappioputki nyt kauden pisin – Patrik Laineelta paloi käpy, sai ison rangaistuksen

Nyt sen kaiketi uskaltaa sanoa, ettei Columbus Blue Jackets tule yltämään NHL:ssä pudotuspeleihin. Joukkue hävisi tiistaiyönä Florida Panthersille luvuin 2-4 tappioputken kasvaessa kuuteen. Edellisten pelien saldo on todella surkea, sillä 15 viimeisestä ottelusta sinitakit ovat voittaneet vain kaksi.
Yön ottelussa suomalaiset jäivät tällä kertaa sivurooliin, kun yksikään ei noussut tehoille viisikosta Aleksander Barkov – Markus Nutivaara – Juho Lammikko – Mikko Lehtonen – Patrik Laine.
Viimeksi mainittu kuitenkin oli esillä, joskin negatiivisessa valossa. Laineelta paloi pelin lopussa käpy totaalisesti, kun Frank Vatrano nakkasi pikkumustan tyhjään rysään. Heti tämän perään suomalainen antoi kovuutta osuman syöttäneelle Patrick Hörnqvistille saaden kymmenen minuutin käytösrangaistuksen.
Hörnqvist tienasi samanlaisen kakun.
Nykyinen tappioputki on Columbuksen kauden pisin. Joukkue on nyt keskisen divisioonan viimeisenä, 12 pinnaa viimeistä jatkopaikkaa perässä ja pelaamattomia otteluita Blue Jacketsilla on yhdeksän kappaletta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov