Totaalinen koronafarssi: NHL-porukassa liki joukkueellisen verran taruntoja, Stanley Cup -voittajalle samalla sopimus – ”Emme voisi vähempää välittää jostain peliaikataulusta”
Koronavirus on piinannut edellisen kerran reilut kaksi viikkoa sitten pelannutta Vancouver Canucksia urakalla, eikä joukkueen leiriin ole näemmä tulossa helpotusta vieläkään.
NHL:n nettisivuilla kerrottiin, että joukkueessa on todettu viimeisimpien tietojen mukaan jopa 25 koronatartuntaa. Kun näistä peräti 21 on pelaajilla, ei Canucksissa ole käytännössä yhtään tervettä pelaajaa. Seuraa piinaavassa viruksessa on kyseessä jonkinlainen muunnos.
Nyt Vancouverilta on siirretty viikonlopun Calgary Flames -pelit. Kun NHL:n runkosarjan on tarkoitus päättyä toukokuun puolen välin paikkeilla, tulee Canucksille kiire rästipelien pelaamisen kanssa. Joukkue on pelannut vasta 37 ottelua suunnitellusta 56 pelistä, eli nyt sille on luvassa 19 matsia pitkän tauon jälkeen noin kuukauden sisään.
NHL:n varakomissaari Bill Daly sanoi maanantaina, että joukkueen kausi ei lyhene alle 56 suunnitellun ottelun.
Vaikka peruista otteluista kasa on Calgarya vastaan, ei Flamesissa katkeroiduta muuttuvan arjen vuoksi.
– Suurin huoleni on se, että nämä ovat nuoria miehiä, joilla on perheitä. He eivät näytä saavan tarvittavia rokotteita tämän hillitsemiseksi, Flames-luotsi Darryl Sutter mietti.
– Emme voisi vähempää välittää jostain peliaikataulusta. Toivomme kaikkien olevan turvassa ja paranemaan päin – toivon heidän perheiden olevan kunnossa. Ne ovat tärkeimpiä juttuja, Flamesin Johnny Gaudreau jatkoi.
Tanner Pearsonille jatkot
Vaikka Canucksissa on vaikeaa, katsotaan joukkueessa myös eteenpäin. Joukkue kiinnitti Tanner Pearsonin kolmivuotisella ja 9,75 miljoonan dollarin pahvilla juuri, kun hyökkääjästä olisi pian tullut rajoittamaton vapaa agentti. Tällä kaudella tehot 6+5=11 (-7) nakuttanut 28-vuotias hyökkääjä on Stanley Cup -voittaja Los Angeles Kingsin väreistä kesältä 2014. – Hän näyttää esimerkkiä. Hän pelaa hienoa kiekkoa ja tarjoaa nuorille ydinpelaajillemme korvaamatonta johtamisen kokemusta, GM Jim Benning iloitsi. – Olemme erittäin tyytyväisiä Tannerin ja hänen perheensä jatkaessa Vancouver Canucksissa. LUE PERJANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS: NHL:n supertähti loukkaantui ja jätti kaukalon – tilasta tietoja mystisen vähän Roope Hintz nakutti uuden ennätyksensä! Myös toinen rekordi lähenee – ja tynkäkaudella, totta kai Mieletön pistelinko! Taas osuneen Sebastian Ahon uran alun tehoilu historiallisen kovaa valuuttaa Voi pojat, mikä löylytys! Suomalaisyllättäjän ja NHL:n ykkösvarauksen kemiat kohtasivat täydellisesti – latoivat hirmutehot antaen Rasmus Ristolaiselle ja muille isän kädestäLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL:stä kajahti – jättipalkkainen puolustaja haluaa siirron!
- Jesse Puljujärven kadonnut mitali aiheuttaa spekulaatioita: ”Liian kovaa juhlimista?”
- Vaimolta rankka paljastus Patrik Laineen vaikeista ajoista: ”Hän luuli kuolevansa”
- Carolina viritteli isoa kaappausta NHL:ssä – tästä syystä tähtivahdin siirto kariutui
- TPS kiinnitti NHL:ään varatun lupauksen: ”Paljon potentiaalia”
- Lassi Lehtisen sopimus purettiin – uusi osoite selvisi välittömästi!
- Lähde: Tämä Edmonton-pelaaja on Mike Babcockin äänekkäin tukija
- Kärpät teki kovan siirtoliikkeen – kokenut maajoukkuehyökkääjä haaviin
- Uusi joukkue – Eero Elo teki yllätysratkaisun!
- Benjamin Rautiainen teki ison paljastuksen: ”Haluan tuoda sen julki”
- Patrik Laineen vaimo jätti tunteikkaat hyvästit – ”Eniten jään kaipaamaan…”
- Urheilucast: Eemeli Suomi palaa Liigaan? Nyt tipahti melkoinen siirtohuhu
- Nyt se on julki – tässä Leijonien lohko MM-kisoihin 2027!
- Kärppien uusi pelaajahankinta lipsahti julki – somevideo ei jätä mitään arvailujen varaan
- Urheilucast: Lukas Haudum tienaa valtavaa palkkaa TPS:ssä, luvut julki – ”Ennenkuulumatonta”
- Carl Klingberg: uusi Liiga-seura!
- Jarmo Kekäläinen yritti hankkia NHL-supertähden – nyt tapahtui iso käänne!
- KalPan mestarijoukkueen sankari: uusi seura selvillä!
- Entisen Liiga-vahdin KHL-sopimus purettu – tavoittelee NHL-paluuta
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalin varastanutta henkilöä odottaa karu yllätys