Rusikoimisella oli seurauksena: KalPalta tippui jo toinen hyökkääjä lyhyen ajan sisään
Kuva: Juha Tamminen
KalPan ja Tapparan välisessä kolmannessa puolivälieräkohtaamisessa nähtiin torstaina pelin toisessa erässä erikoinen tapaus, kun luvuin 1-2 hävinneen isäntäjoukkueen Juuso Könönen teloi vieraiden Charles Bertrandia naamatauluun.
Hyökkääjä veti ranskalaista poikittaisella leukaperiin, ja kaikesta päätellen Bertrandia sattui naamariin. Hänen akvaariokypäräkin nousi paikoiltaan, eikä KalPan ykkösketjun vasen laituri selvinnyt tapauksesta seuraamuksitta.
Liiga kertoi myöhään torstaina Twitter-tilillään, että tilannehuone tarkasti pään tai niskan alueelle kohdistuneen taklauksen. Rike siirrettiin Liigan kurinpitodelegaation käsittelyyn.
Perjantaina sarjan nettisivuilla lisättiin perään, että kurinpitodelegaatio katsoi videotallenteet tilanteesta ja piti tekoa ottelurangaistuksen arvoisena. Koska KalPa pelaa jo tänään, määrättiin Könönen väliaikaiseen pelikieltoon.
Kun toisessa kohtaamisessa KalPa-pelaajista suihkuun lensi Tapparan Blake Parlettia telonut Henri Knuutinen, on kuopiolaisilla eräänlainen vaje hyökkäysarsenaalissa.
Tappara vei torstaina voiton Kuopiosta, ja samalla siirtyi se ottelusarjassa johtoon voitoin 2-1. Välieräpaikka on tänään ensimmäistä kertaa katkolla Tapparalle, ja Pelicansin sekä TPS:n kohtaamisessa on sama tilanne jälkimmäisenä mainitulle.
LUE PERJANTAIN LIIGAJUTUISTA MYÖS:
Ässille valtava menetys: Liigan maalipörssin voittoon paukuttanut ruotsalaistykki siirtyy KHL:ään
LUE MYÖS:
- Jussi Tapolan joukkue hirmuvireessä – näpäytti mediaa: ”Sanottiin, että…”
- Oliver Kapaselle ikävä takaisku
- HPK:lle karmea takaisku – uusi vahvistus pitkään sivussa
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Urheilucast: Näin paljon Oula Palve tienaa Sportissa – sopimuksessa erikoinen kuvio
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Liiga-seuralta shokkiuutinen – supertähden kausi ohi, toisenkin pelit pelattu
- KalPa: ensi kauden päävalmentaja selvisi!
- Jesse Puljujärvi liekeissä Sveitsissä – vain kaksi suomalaista edellä!
- Yritti vielä palata – 705 NHL-ottelun ura ohi: ”Tein kaikkeni”
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Tapparan pistelinko jäi ilman NHL-paikkaa
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana
- Tässä ovat Liigan uudet lisenssiehdot: putoamista ei välttämättä tapahdu
- Benjamin Rautiaiselta jäätävä viimeistely NHL:ssä – upotti Florida Panthersin