Rusikoimisella oli seurauksena: KalPalta tippui jo toinen hyökkääjä lyhyen ajan sisään

KalPan ja Tapparan välisessä kolmannessa puolivälieräkohtaamisessa nähtiin torstaina pelin toisessa erässä erikoinen tapaus, kun luvuin 1-2 hävinneen isäntäjoukkueen Juuso Könönen teloi vieraiden Charles Bertrandia naamatauluun.
Hyökkääjä veti ranskalaista poikittaisella leukaperiin, ja kaikesta päätellen Bertrandia sattui naamariin. Hänen akvaariokypäräkin nousi paikoiltaan, eikä KalPan ykkösketjun vasen laituri selvinnyt tapauksesta seuraamuksitta.
Liiga kertoi myöhään torstaina Twitter-tilillään, että tilannehuone tarkasti pään tai niskan alueelle kohdistuneen taklauksen. Rike siirrettiin Liigan kurinpitodelegaation käsittelyyn.
Perjantaina sarjan nettisivuilla lisättiin perään, että kurinpitodelegaatio katsoi videotallenteet tilanteesta ja piti tekoa ottelurangaistuksen arvoisena. Koska KalPa pelaa jo tänään, määrättiin Könönen väliaikaiseen pelikieltoon.
Kun toisessa kohtaamisessa KalPa-pelaajista suihkuun lensi Tapparan Blake Parlettia telonut Henri Knuutinen, on kuopiolaisilla eräänlainen vaje hyökkäysarsenaalissa.
Tappara vei torstaina voiton Kuopiosta, ja samalla siirtyi se ottelusarjassa johtoon voitoin 2-1. Välieräpaikka on tänään ensimmäistä kertaa katkolla Tapparalle, ja Pelicansin sekä TPS:n kohtaamisessa on sama tilanne jälkimmäisenä mainitulle.
LUE PERJANTAIN LIIGAJUTUISTA MYÖS:
Ässille valtava menetys: Liigan maalipörssin voittoon paukuttanut ruotsalaistykki siirtyy KHL:ään
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!