”Mun piti vääntää ja tapella” – Tappara ei ollut saada oikeutta Liigan herkkupalassa, huipputuomari päätti erikoisen tapauksen paljonpuhuvasti
Kuva: Juha Tamminen
Tapparan ja Kärppien väliset kohtaamiset eivät yleensä jätä kylmäksi, ja sama juttu toistui maanantainakin Liigan runkosarjan viimeistä edellisenä pelipäivänä. Kärpät voitti Tampereella 4-1, ja arkistokuvassa oleva kirvesrintojen luotsi Jussi Tapola taisi polttaa päreensä erään tapauksen takia.
Menestyjäluotsi kertoi ottelun tapahtumista totuttuun tapaan Liigan sivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa – ja yksi tuomaritapaus nousi pinnalle.
– Se pitää sanoa, että Kärppien kolmas maali oli sellainen, mitä itse ihmettelin. Selvästi (Kärppien Mika) Pyörälän maila huitaisi (Tapparan maalivahti Christian) Heljangon räpylää, ennen kuin kiekko oli maalissa. Aikasemmin sellaiset on hylätty, joten täytyy (erotuomarijohtaja Jyri) Rönniltä kysyä ja tarkastaa. Voi olla, että oon väärässä, Tapola kummasteli.
Juhamatti Aaltosen ampuma kiekko pomppi Heljangon varusteissa ja niistä edelleen kohti maalia. Samaan aikaan vahti sai kontaktia Kärppien Pyörälältä.
– Mun piti pyytää kymmenen kertaa haastoa, eikä sitä tullut millään. Sanoin ensimmäisenä, että haastetaan. (Antti) Boman katsoi, että menikö potkusta, eikä sanonut katsovansa mitään muuta.
– Sitten sanoin, että no me haastetaan. Hän sanoi, että ei suostu. Mun piti vääntää ja tapella, että saadaan haasto aikaan. On aika ihmeellistä, se oli kuin huutokaupassa, Tapola virnisti.
– Seuraavaksi toivon, että katsotaan ilman, että pitää huutamaan ruveta, luotsi jatkoi.
Pelin puolessa välissä syntynyt osuma siis hyväksyttiin lopulta, ja sen turvin Kärpät rykäisi kahden maalin johtoon. Boman osoitti maalia varsin räväkästi, ja videoiden perusteella hän huikkasi samaan aikaan v-kirjaimella alkavan suomalaisen voimasanan.
Playoff-henkeä kaikkialla!
Liekö kevääseen totta kai kuuluvaa sähköä ilmassa ja tapahtumia tyrkyllä tiistainakin, kun Tappara ja Kärpät ottavat uusiksi yhteen. Liigan runkosarja päättyy herkulliseen täyteen kierrokseen kello 18.30 alkaen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ryöstö? Calgaryn läpimurtopelaajalle edullinen jatkosopimus
- Harvinaislaatuinen sopimus! Ranskan maajoukkuetähti siirtyy Liigaan
- Jääkiekko olympialaiset 2026
- Liigan selvitys: tässä on otteluohjelman suurin hyötyjä ja pahin kärsijä
- Urheilucast: Tappara teki jättikiinnityksen
- Leijonat-puolustaja siirtolistalle NHL:ssä – uusi seura selvillä
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahdin sopimus purettiin – seuraava joukkue nyt selvillä!
- Liiga-seura julkistaa uuden sopimuksen: Haaviin MM-kisahyökkääjä?
- Joel Armialta huima temppu – nousi pörssikärkeen NHL:ssä!
- Carolina Hurricanes: maalivahdin kausi todennäköisesti ohi!
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Urheilucast: Tappara teki jättikiinnityksen
- Patrik Laineen nimi liitettiin huimaan siirtoskenaarioon
- Auston Matthewsista järkälemäinen siirtoehdotus – tässä supertähden tuleva seura?
- HIFK tiedottaa: kaksi uutta vahvistusta!
- Näkökulma: Tätä vaaditaan, että Kärpät yltää keväällä pudotuspeleihin
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki lähti NHL:stä joulutauon aikana – miljoonasopimus revitään!
- Ruotsalaisseura pelaajakaupoilla – Liigasta tuttu kaksikko haaviin!
- NHL-supertähdet jäämässä ulos olympialaisista – tilalle yllätysnimi?
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä