Leijonien maailmanmestarin joukkue putosi järkyttävällä tavalla – pelaaja poltti päreensä totaalisesti ja sätti itsensä: ”Se oli outo tapaus – ei voi muuta kuin nauraa”
Leijonien vuoden 2019 maailmanmestari Juhani Tyrväisen kausi SHL:ssä päättyi muutama päivä sitten karmeaan pettymykseen. Runkosarjan viidenneksi päätynyt Luulaja putosi runkosarjan neloselle Skellefteålle puolivälierissä voitoin 3-4.
Tyrväisen tähdittämälle laumalle putoaminen oli erityisen karu, kun joukkueella oli kaksi ottelupalloa välieriin voittojen ollessa viidennen pelin jälkeen 3-2. Laulu kääntyi kahdessa viimeisessä pelissä, ja sekös otti tähtihyökkääjää ohimoon.
Kakkosketjun sentteri sai viimeisessä koitoksessa pari minuuttia ennen loppua 1-3-tappiotilanteessa kakkosen kiinnipitämisestä, josta hän provosoitui totaalisesti – malttinsa menettäneelle pelaajalle lätkäistiin päälle pelirangaistus käytöksestä. Se oli sinänsä muodollisuus, sillä kuten todettua, oli Luulaja kammettu jo siltaan.
– Se oli outo tapaus. En ole koskaan nähnyt mitään vastaavaa. Ei voi muuta kuin nauraa, pelaaja oli tokaissut Aftonbladetille.
Pelaaja sätti itseään kuolemanottelun panoksesta.
– Pelasin ensimmäisessä erässä hyvin. Sitten Skellefteå sai kiekonhallinnan ja loi pitkiä hyökkäyksiä. Tunsin itseni todella väsyneeksi, enkä pystynyt antamaan jäällä paljoa. En pelannut hyvin, Tyrväinen sätti.
Jotta Luulajan haavoissa käännettäisi veistä urakalla, mainittakoon joukkueen johtaneen kutospeliä 2-0 ottelusarjan ollessa sille siis tuossa vaiheessa 3-2.
– On tämä raskasta. Meillä oli siinä mahdollisuutemme.
Suomalaista jututtanut media ei viitannut suoranaisesti Tyrväisen mahdolliseen MM-edustukseen, mutta yhtä kaikki, pelaajan tulevaisuuden suunnitelmia se oli kysynyt.
– Suunnitelmat muuttuivat tässä. En tiedä, mitä seuraavaksi tapahtuu.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Kärpistä lähtenyt ex-NHL-vahti: uusi seura selvillä!
- NHL:ssä neljän pelaajan jättikauppa – supertähti Quinn Hughes treidattiin!
- Pittsburgh Penguins teki rajun ratkaisun: Entinen NHL-tehopuolustaja pihalle
- Paljastus: Aatu Räty oltiin lähellä vaihtaa NHL-tehomieheen – seura torppasi siirron
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?