Leijonien maailmanmestarin joukkue putosi järkyttävällä tavalla – pelaaja poltti päreensä totaalisesti ja sätti itsensä: ”Se oli outo tapaus – ei voi muuta kuin nauraa”
Leijonien vuoden 2019 maailmanmestari Juhani Tyrväisen kausi SHL:ssä päättyi muutama päivä sitten karmeaan pettymykseen. Runkosarjan viidenneksi päätynyt Luulaja putosi runkosarjan neloselle Skellefteålle puolivälierissä voitoin 3-4.
Tyrväisen tähdittämälle laumalle putoaminen oli erityisen karu, kun joukkueella oli kaksi ottelupalloa välieriin voittojen ollessa viidennen pelin jälkeen 3-2. Laulu kääntyi kahdessa viimeisessä pelissä, ja sekös otti tähtihyökkääjää ohimoon.
Kakkosketjun sentteri sai viimeisessä koitoksessa pari minuuttia ennen loppua 1-3-tappiotilanteessa kakkosen kiinnipitämisestä, josta hän provosoitui totaalisesti – malttinsa menettäneelle pelaajalle lätkäistiin päälle pelirangaistus käytöksestä. Se oli sinänsä muodollisuus, sillä kuten todettua, oli Luulaja kammettu jo siltaan.
– Se oli outo tapaus. En ole koskaan nähnyt mitään vastaavaa. Ei voi muuta kuin nauraa, pelaaja oli tokaissut Aftonbladetille.
Pelaaja sätti itseään kuolemanottelun panoksesta.
– Pelasin ensimmäisessä erässä hyvin. Sitten Skellefteå sai kiekonhallinnan ja loi pitkiä hyökkäyksiä. Tunsin itseni todella väsyneeksi, enkä pystynyt antamaan jäällä paljoa. En pelannut hyvin, Tyrväinen sätti.
Jotta Luulajan haavoissa käännettäisi veistä urakalla, mainittakoon joukkueen johtaneen kutospeliä 2-0 ottelusarjan ollessa sille siis tuossa vaiheessa 3-2.
– On tämä raskasta. Meillä oli siinä mahdollisuutemme.
Suomalaista jututtanut media ei viitannut suoranaisesti Tyrväisen mahdolliseen MM-edustukseen, mutta yhtä kaikki, pelaajan tulevaisuuden suunnitelmia se oli kysynyt.
– Suunnitelmat muuttuivat tässä. En tiedä, mitä seuraavaksi tapahtuu.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liigassa kutkuttava kierros! Tässä ovat asetelmat pudotuspeleihin
- JYP jysäytti sopimusuutisen: ”Vahva ja fyysinen”
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Kova päätös: Liigassa ei pelata ensi kaudella playouteja – pudotuspeleihinkin iso muutos
- IL: Jesse Puljujärvi teki paljastuksen MM-kisojen suhteen
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Connor McDavid raivostui NHL:n suomalaistulokkaalle – megatähti otti nyrkit esiin!
- Auston Matthews telottiin törkeästi ulos NHL:ssä – tuttu mies asialla
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- Tapparalle jäi luu käteen – Robert Leino valitsi yllättävän joukkueen!
- Ilves heitti verkot vesille: huippuhankinta kiikarissa – soppa syntyi
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”