Entisiä NHL-vahteja ja huippulupauksia – tässä ovat Liiga-runkosarjan FLOP 5 -maalivahdit!
Kuva: Juha Tamminen
Liigan pudotuspelit ovat jo aivan käsillä. Ennen ratkaisupelien alkua SuomiKiekko käy läpi runkosarjan suurimmat onnistujat ja epäonnistujat.
Tässä artikkelissa listaamme viisi maalivahtia, jotka pahimmin alittivat heille asetetut odotukset.
5. Sami Aittokallio, Ässät
Odotukset eivät olleet korkealla Sami Aittokallion kohdalla. Hänen uransa on ollut jo pidemmän aikaa laskussa. Nuorempana hän oli kuitenkin äärimmäisen lupaava maalivahti ja pääsi pelaamaan NHL:ssä asti. Tästä atleettisesta torjujasta ei ollut tällä kaudella enää kuin pelkkän varjo jäljellä. Aittokallio pelasi 17 ottelussa torjuntaprosentilla 87,8.4. Karri Rämö, TPS
Karri Rämö päätyi Liigaan, kun hän oli ensin ihmetellyt lehdistölle, mikseivät hänen palveluksensa kelpaa. Kokenut NHL- ja KHL-vahti on kärsinyt viime vuosina runsaasti loukkaantumisista, mikä valitettavasti näkyi otteissa. Hän torjui TPS:n maalilla 11 ottelua torjuntaprosentilla 88,8.
3. Frans Tuohimaa, HIFK
Frans Tuohimaa ei pelannut huonoa kautta, ja HIFK sijoittui lopulta toiseksi. Silti Tuohimaan otteita leimaa epätasaisuus. Hyvän ja huonon päivän ero on valtava, ja liian usein taakse painuu helppoja kiekkoja. Parhaimmillaan hän on EHT-tason maalivahti, mutta huonona päivänä jokainen kohti tuleva laukaus on vaarallinen. Torjuntaprosentti oli 33 pelatun ottelun jälkeen 89,8.2. Justus Annunen, Kärpät
Justus Annusesta ennustettiin suurta tähteä tälle kaudella, ja häntä pidettiin jopa sarjan parhaana maalivahtina. Odotukset olivat liian korkealla huiman viime kauden jälkeen, eikä nuorukainen ollut missään vaiheessa omalla tutulla tasollaan. Torjuntaprosentti oli 88,4, ja pelattuja otteluita kertyi vain 24. Silti kyseessä oli vain yksi kausi, ja Annusen tulevaisuus on todennäköisesti edelleen Pohjois-Amerikassa.1. Dominik Hrachovina, Tappara
Kaksinkertainen Suomen mestari Dominik Hrachovina palasi Tapparaan suurien fanfaarien saattelemana eikä syyttä. Aiemmalla visiitillään hän oli Liigan parhaita maalivahteja. Tällä kertaa kaikki meni kuitenkin pieleen. Kaukalossa mikään ei tarttunut kiinni, mutta suurin katastrofi hän oli silti siviilin puolella. Salaliittoteoreetikko näytti olevansa huono esikuva, ja hänellä tuskin on enää mitään asiaa Liigaan. Hrachovina pelasi kauden aikana 17 ottelua torjuntaprosentilla 86,3.LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä
- Hurja tutkalukema: Tässä on NHL:n nopein pelaaja
- NHL-veteraanin uskomaton teräsmiesputki venyy – nousi kaikkien aikojen kakkoseksi!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki siirtyy uuteen seuraan!
- Oikeustieteen tohtorilta kova lausunto Liigan kohusikailusta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Anze Kopitarilta huima temppu NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi!
- Suomalaisvahti vapaille markkinoille? NHL-mies voi viedä työpaikan SHL:ssä
- Olli Määttä hurjassa iskussa NHL-siirron jälkeen! Taas tuli tulosta
- Saku Koivun 31 vuotta vanha Liiga-ennätys romukoppaan
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”