18-0! Liigan hirveä teurastus jatkui loppuun asti ilman kärkitykkejäkin – “Ei selittelemistä – me löydetään tapoja sössiä”
Kuva: Juha Tamminen
Voitot 6-0, pisteet 18-0, maaliero 36-10.
Siinä Lukon ja Ässien välisten Satakunnan paikallisten tilastot tältä liigakaudelta. Kärkijoukkue ei jättänyt pudotuspeleistä putoavalla patapaitaiselle laumalle yhtään mitään palaa koko kaudella.
Kauden viimeinen paikallinen päättyi lauantaina Lukon selvään 5-2-voittoon siitäkin huolimatta, että sarjan ykkönen oli Porissa vain kolmella hyökkäysketjulla ja ilman kymppitilin täyttymisen takia sivussa ollutta Sebastian Repoa sekä kärkipakkeja Lukas Klokia ja Robin Pressiä. Lukon näyte oli taas valtava.
– Lukolle hatunnosto heidän suorituksesta – minkälaista jääkiekkoa he pelaavat. Me ei päästy koko kaudella kiinni siihen, kuusi kertaa turpiin. Siihen ei ole mitään selittelemistä, pataluotsi Ari-Pekka Selin sanoi Liigan sivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa.
– Pelissä ei mitään uutta. Me löydetään tapoja sössiä mahdollisuudet pelin voittamiseen. Tänään oli aihioita, mutta jotain tapahtuu korvien välissä – luottamus meidän touhuun, tai jotain… Ei nappaa tai huvita, Selin manasi.
Viimeisestä erästä hän löysi hyviä juttuja. Ässät sai draivin päälle, mutta mitään ihmeitä ei tapahtunut kirin suhteen. Lukko voi olla keväällä kova pala, kuten kausi on näyttänyt.
– Onhan Lukolla huipputehokkaita pelaajia. Ylivoimaan löytyy vaihtoehtoa, ja osa pelaajista oli kotona tänään – kertoo heidän osaamisesta, Selin näki.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huimaa draamaa Liigan pudotuspeleissä! Yhdellä seuralla jo selkä seinää vasten
- Ahneus iski! Toronto valmis kauppaamaan NHL-tähtensä
- KalPalle iso takaisku – Hugo Gallet pelikieltoon
- Nathan MacKinnonista tyly paljastus – Joonas Donskoi: ”Ei ollut helppoa”
- Leijonille surkea uutinen NHL:stä – Florida-tähti loukkaantui
- SaiPassa loistanut Ville Petman loukkaantui – kuljetettiin paareilla sairaalaan
- Liigan pudotuspelit käyntiin – KalPa iski HIFK:n kanveesiin
- Jarmo Kekäläisen apulais-GM tyrkyllä toisen NHL-seuran pomoksi
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- IS:ltä yllättävä paljastus: Montreal ja Patrik Laine tekivät radikaalin diilin
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- Urheilucast: Risto Dufva sai uuden työpestin – muhkea palkka kouraan!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Petmanin veljesten ensi kauden seura selvisi
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- Urheilucast: Aleksi Saarela loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan!
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia