Vaikeaa on: Mikko Rantanen taisi antaa tuomarien suuntaan eriävän näkemyksen – paljon parjattu NHL-tähti upotti suomalaisen jäähyn aikana Coloradon
Colorado Avalanchen nimi oli merkitty monien papereihin isoin kirjaimin NHL-kauden alla. Avsia saatettiin arvioida monissa piireissä jopa koko läntisen divisioonan voittajaksi, mutta nyt Colorado on ainakin sijoituksellisesti kaukana piikistä supertasaisessa lohkossa.
Avalanche taipui tiistaiyönä divarin häntäpään San Jose Sharksille murskaavasti 2-6, ja nyt joukkue keikkuu divisioonassa vasta neljäntenä. Toki totta on se, että ero kärkijoukkue Vegas Golden Knightsiin on vain neljä pinnaa. Toisaalta samalla sijoitus on kaikkea muuta, kuin mitä suuri yleisö uskalsi odottaa. Haastajat Los Angeles Kings ja Arizona Coyotes vaanivat vain pinnan ja kahden päässä.
Yön pelissä Avsin yksi epäonnen sotureista oli kiikareille jäänyt Mikko Rantanen, jonka kauden toinen kahden minuutin jäähy koitui lopulta valtavan isoksi. San Jose Sharksin parjattu ruotsalaispakki Erik Karlsson iski päätöserän rangaistuksen aikana kauden avausmaalinsa siirtäen haipaidat jo 4-2-johtoon. Kahden maalin johtonsa sössinyt Avs ei tuosta sillasta enää noussut.
Gazetten Kate Sheften mukaan Rantanen ei pitänyt tuomiosta lainkaan, vaan hän oli viestinyt jäähyaitiosta tuomarien suuntaan erimielisyytensä.
"I respectfully disagree with that call," I believe Rantanen says from the penalty box. Sharks to the PP, leading 3-2.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tässä ovat NHL:n parhaat ja surkeimmat hallit – yhden seuran kotipyhätölle murska-arviot
- Jääkiekon olympiahallista karu paljastus: ”Katsomokapasiteetin piti olla…”
- Näkökulma: Ilveksen ja Kiekko-Espoon vaihtokauppa paljastaa karun totuuden
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!