Venäjällä kuohuu isosti: Artemi Panarin isojen syytösten keskellä – vetäytyy NY Rangersin toiminnasta
Artemi Panarin on joutunut vetäytymään toistaiseksi New York Rangersin toiminnasta henkilökohtaisten syiden vuoksi. Hyökkääjä ei tunne perheensä olevan tällä hetkellä täysin turvassa Venäjällä ulostulleen artikkelin jälkeen.
Vladimir Putinin suuri kannattaja ja KHL-valmentaja Andrei Nazarov väittää nimittäin Sports-sivuston haastattelussa, että Panarin olisi lyönyt baarissa 18-vuotiasta nuorta naista vuonna 2011. Nazarov toimi tuohon aikaan Vitjaz Tsehovin (nyk. Podolsk) päävalmentajana, jossa Panarin pelasi.
Nazarovin mukaan pahoinpitely olisi tapahtunut hävityn ottelun jälkeen, kun monet muut pelaajat olivat lähteneet nukkumaan.
– Hyökkääjämme löi useita voimakkaita iskuja. Lyötyään tyttöä, hän kiiruhti huoneeseen, mutta poliisi saapui nopeasti, ja Panarin pidätettiin.
– Poliisiviranomaisten kanssa käytiin neuvotteluja. En osallistunut neuvotteluihin, mutta kuulin 40 000 euron käteisrahasta, jolla tapausta olisi jarruteltu, Nazarov väittää.
Nazarovin ulostulon uskotaan liittyvän ainakin osittain siihen, että Panarin on osoittanut julkisesti tukevansa Aleksei Navalnyia ja vaativansa tämän vapauttamista. Hän on myös arvostellut sosiaalisessa mediassa Putinia.
Navalnyi tuomittiin aiemmin tässä kuussa kolmen ja puolen vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen, joka kärsitään vankileirillä. Oppositiopoliitikko aikoo valittaa tuomiostaan.
- Kasperi Kapanen nousi koko NHL:n ykköseksi: ”Jos olen kärjessä, niin se tarkoittaa…”
- Urheilucast: Raimo Helmisen Ilves-kytköksistä uusi väite – mitä tekee Harri Aho?
- TPS nostaa superlupauksensa Liigaan – debytoi kultaleijonan rinnalla
- Urheilucast: Tapparan päävalmentajalta nolo hätätempaus – ”Suorastaan katastrofaalinen”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn