Sport päästää kaksi pelaajaansa lainalle – mukana Nuorista Leijonista tuttu nimi: ”Päädyimme tähän ratkaisuun”

Liigassa tiukasti pudotuspelipaikasta kamppaileva Sport on päättänyt päästää kaksi pelaajaansa lainalle.
Vaasalaisseura tiedottaa verkkosivuillaan, ettei hyökkääjä Eemil Erholtz ja puolustaja Niklas Nevalainen jatka enää loppukauden aikana joukkueen mukana. Molemmille pelaajille etsitään lainaseuraa.
– Eemil Erholtzin rooli on alkukauden jälkeen pienentynyt koko ajan ja Niklas Nevalaisen rooli on puolestaan jäänyt pieneksi koko kauden osalta. Olemme yhdessä koittaneet löytää tilanteeseen ratkaisua ja lopulta päädyimme tähän. Kummallekin koitetaan löytää pelipaikka loppukaudeksi muualta, sanoo Sportin urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä seuran tiedotteessa.
Samalla vaasalaisseura seuraa myös aktiivisesti siirtomarkkinoita, sillä takalinjoja halutaan vahvistaa.
– Seuraamme tiiviisti puolustajamarkkinoita ja pyrimme löytämään kriteereihimme sopivan vahvistuksen. Toki markkinat ovat pakkien osalta melko hiljaiset tällä hetkellä, mutta teemme koko ajan töitä asian eteen, Jämsä kertoo.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa