Jukurien Marko Kauppinen seisoi selkä suorana Liigassa koetun totaalisen löylytyksen jälkeen – ottelun tilastoissa eräs todella outo kummajainen
Liigassa paljon parjattu Jukurit koki keskiviikkona absurdin nöyryytyksen, kun tiistaina SaiPasta otettua 2-1-voittoa seurasi nolo 0-7-kotitappio Ässille. Porilaisvieras oli takonut tauluun jo ensimmäisen 17 minuutin aikana luvut 0-4.
Mikkeliläisjoukkueen luotsi Marko Kauppinen seisoi suorana Liigan sivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa pelin tauottua.
– Merkillinen ottelu, tulos karmiva. Todella surullinen tulos, tästä on aika paljon opittavaa.
Merkillinen tosiaan, ja pöytäkirjasta löytyi eräs todella outo kummajainen. Esimerkiksi Ässien maalivahti Linus Söderströmille kirjattiin 23 torjuntaa, kun Jukurien Mika Järvisen määrä jäi vain 14:ään.
– No, ne on vaan tilastoja ja maalit ratkaisee, joilla saa pisteitä.
Keskiviikkona päätöserä näytti olevan – kaikella kunnioituksella – enemmän ja vähemmän läpsyttelyä.
– Varmasti henkistä puolta pitää miettiä. Toinen erä painettiin, kolmannessa erässä annettiin periksi, ei uskottu itse siihen – asia, mikä pitää saada käytyä pois torstaina. Luovuttaa tässä ei pysty missään hetkessä. Töitä pitää tehdä sen eteen, että perjantaina peliesitys on parempi.
Jukurit on pudotuspelipaikkaa perässä nyt seitsemän pinnaa, kun kautta on pelattu noin puolet. Matka ei ole toivoton, mutta eritoten alakertaa joukkueen on terävöitettävä. Peräti 120 päästettyä takaiskua on ylivoimaisesti eniten koko sarjassa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa