Anton Lundellin vahvan ketjun tekeminen ei kääntänyt Ruotsin turnauksen avauspeliä Suomelle – venäläisvekkulin erikoinen neronleimaus latisti lopullisesti

Leijonien debytantti Anton Lundellin johtama kakkosketju Jere Innala – Lundell – Niko Ojamäki oli jo kääntämässä jääkiekon Euro Hockey Tourin Ruotsin turnauksen avauspeliä sinivalkoisille, mutta Suomen väkevä toinen erä ei riittänyt voittoon Venäjää vastaan 2-3-tappiossa.
Suomen maalin iski vahvassa toisessa erässä HPK:ssa liekehtinyt Innala Ojamäen poikittaissyötöstä ja kolmoserässä Juuso Puustinen. Viimeisen kaksikymppisen loppupuolella Innala sai kiekon taas reppuun, mutta Venäjän tolppien välissä torjunut vekkuli Alexander Samonov potkaisi maalin pois paikaltaan, ennen kuin kiekko oli repussa. Osuma hylättiin, mutta jäähyn Venäjä tilanteesta sentään sai.
Oli maalin potkaiseminen paikaltaan tahallinen, vahinko tai vaikka tahallinen vahinko, vei se Suomelta ison osuman ja kenties jopa varsinaisen peliajan tasapelin.
Ensimmäisessä ja kolmannessa erässä fiksusti puolustanut Venäjä avasi viikonlopun rupeaman voitolla iskien maalinsa avaus- ja päätöserässä. Ottelun tehomiehet olivat Venäjän ykkösketjun laiturit Ivan Tsekhovits (1+1) ja maan kapteeni Damir Zhafjarov (0+2).
Leijonat on hävinnyt jo kolme peliä putkeen, kun joulun alla Venäjällä pelattu EHT-kiertueen Channel One Cup lasketaan mukaan. Suomen maaliero on näissä peleissä karmea 4-12.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- IL: Mikael Granlund olisi halunnut jäädä Dallasiin – kertoo, miksi valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakon tilanteesta uutta tietoa
- NHL-kolossille tuhti palkkapäivä – yli 8 miljoonan dollarin diili!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Mitch Marnerilta viiltävä kuitti Torontolle – paljasti syyn Vegas-siirrolle
- Carolina näytti ovea suomalaiselle