Pierre-Luc Dubois’n kohtalo vei päähuomion tehoille nousseen Mikko Koivun paluussa – taas tähden menettänyt John Tortorella: “No h*lvetti, meillä on ollut konflikteja!”
Koronakaranteeninsa lusinut suomalaishyökkääjä Mikko Koivu palasi tositoimiin taalaliigassa yöllä, kun Columbus Blue Jackets taipui Florida Panthersille voittolaukauskilpailussa luvuin 3-4. Ottelu oli Koivulle ensimmäinen Columbuksen riveissä.
Vuoden 2011 maailmanmestari pelasi nelosketjussa laitureinaan Mihail Grigorenko sekä Kevin Stenlund. Koivu kellotti peliaikaa lähes 14 minuuttia (13.53) avaten pistetilinsä jo kolmannella peliminuutilla. Stenlund iski Koivun syötöstä tilanteeksi 1-0 ajassa 2.11.
Ensimmäisen NHL-ottelun muualla kuin Wildissa pelannut 37-vuotias sentteri pääsi yrittämään voittolaukauskisassa taitojaan. Pelin huipennuksen avanneen suomalaisen rankkari ei kuitenkaan mennyt ihan lapaan, ja täysin mönkään mennyt suoritus keräsi ihmisten kummasteluita esimerkiksi Twitterissä.
Laine puhuttanut, Dubois puhuttanut…
Suomalaisittain Columbus on ollut huulilla paljonkin, sillä Koivun paluun lisäksi vieläkin enemmän on puhuttanut Winnipeg Jetsistä tullut Patrik Laine – ja sinne lähtenyt Pierre-Luc Dubois. Suorasanaiseksi tiedetty sinitakkien luotsi John Tortorella puhui ajastaan irti päästetyn pelaajan kanssa varsin suoraan. – Ai onko Lucilla ja minulla ollut konflikteja? No h*lvetti, meillä on ollut konflikteja! Tortorella myönsi Sportsnetille. – Jos joku jannu ei halua olla täällä, se on minulle kuin isku vatsaan – ihan rehellisesti. Dubois vietti Columbuksessa kolme kautta sen jälkeen, kun seura nappasi hänet NHL-draftissa kolmosena juhannuksena 2016. Kärkivarauksen lähtö on saanut kansan miettimään sitä, että oliko se – kenties taas – Tortorellan syy. Blue Jacketista ovat lähteneet enemmän ja vähemmän kohujen saattelemana myös esimerkiksi venäläiset Artemi Panarin ja Sergei Bobrovski. Tortorella tyytyi vetoamaan siihen, että harvat ymmärtävät näistä tarinoista puoliakaan. – Monilla ihmisillä on minusta erilaisia käsityksiä. Heillä ei ole aavistustakaan siitä, kuka olen. LUE KESKIVIIKKOAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS: Taas häkki! Jatkuvasti maaleja mättävä Mikko Rantanen voi pyyhkäistä pian jo Milan Hejdukin ja Joe Sakicin ohi – ja tehdä historiaa NHL:ssäLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tässä ovat NHL:n parhaat ja surkeimmat hallit – yhden seuran kotipyhätölle murska-arviot
- Jääkiekon olympiahallista karu paljastus: ”Katsomokapasiteetin piti olla…”
- Näkökulma: Ilveksen ja Kiekko-Espoon vaihtokauppa paljastaa karun totuuden
- Elliotte Friedman: jättimäinen tietopaketti Artemi Panarinin tilanteesta
- Raimo Helminen ja tähtipelaaja suihkuun – SaiPalle murskatappio Liigan kärkiottelussa
- Treidi Liigassa! Ilves ja Kiekko-Espoo vaihtoivat ulkomaalaispelaajia
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa