Mitä täällä tapahtuu! Roope Hintz noussut vain kahden pelin jälkeen jo kakkoseksi NHL:n ylivoimapörssissä: “Itseluottamuksen aistiminen on tällä hetkellä helppoa”

Dallas Starsin kauden alku on ollut taalaliigassa väkevä: Nashville Predators kaatui tuplapeleissä kahdesti, ensiksi luvuin 7-0 ja sitten numeroin 3-2. Joukkueen ylivoima on toiminut 66,7 prosenttisesti, ja se on koko sarjan parasta.
Tähtipaitojen ykköstykkeihin on puolestaan kuulunut alle 20-vuotiaiden maailmanmestari Roope Hintz tehoin 1+4=5. Lähes pisteen per erä takonut suomalainen on tehnyt pinnoista jokaisen ylivoimalla, ja pelaaja on NHL:n ylivoimapistepörssin jaettu kakkonen. Joukkuekaveri Joe Pavelski kiitää kärjessä pisteen isommalla saaliilla.
Voi olla, että Hintzin hehkuttaminen jonkun ylivoimapörssin kakkosena kuulostaa yliampuvalta hehkutukselta, mutta toisaalta nyt on tajuttava yksi raju fakta: Dallas on pelannut vasta kaksi ottelua, kun samalla esimerkiksi pohjoisen divisioonan Toronto Maple Leafs ja Vancouver Canucks ovat urakoineet jo seitsemän pelin verran.
– Ukot tekevät peliä upeasti, ja kiekkoja menee sisään, mikä on taatusti hyödyllistä, Stars-valmentaja Rick Bowness veistelee Starsin kotisivuilla.
– Heidän itseluottamuksen aistiminen on tällä hetkellä helppoa. Jätkät tekevät töitä toistensa puolesta.
[nosto tasoitus=”vasen”]- Heidän itseluottamuksen aistiminen on tällä hetkellä helppoa. Jätkät tekevät töitä toistensa puolesta.[/nosto]
Pakki John Klingbergin mukaan tuhoisan ylivoiman salaisuus on siinä, että kiekko liikkuu, mutta toisaalta olemassa ei ole yhtä oikeaa tapaa. – Niin, ajattelemme, että voimme hyökätä monin eri tavoin. Voimme ampua b-pisteeltä, tulla alas… On olemassa paljon erilaisia variaatioita. Ylivoimatykki Pavelskin mukaan ylivoimaan on keskitytty tiukasti viime syksyn pudotuspelien jälkeen liki päivittäin.[nosto tasoitus=”oikea”]- Treenipelittömän harjoituskauden jälkeen on hienoa nähdä, kuinka kiekko liikkuu.[/nosto]
– Olemme käsitelleet sitä saadaksemme asioita sujumaan nopeasti. Treenipelittömän harjoituskauden jälkeen on hienoa nähdä, kuinka kiekko liikkuu.
Suomen aikaa maanantaiyönä pelatun Preds-ottelun kolmoserä oli tähtipaidoille haastava. Se päättyi 1-1, mutta Nashville kirjautti tilastoihin Dallasia puolet enemmän (10-5) kuteja. Dallas teki ottelun maaleista kaikki, kuinkas muutekaan kuin ylivoimista.
– Teimme hyvää työtä, mutta kolmannesta erästä saimme paljon opetusmateriaalia. Edessä on paljon maalin pelejä, tiukkoja sellaisia, Bowness huomauttaa pitäen jalat maassa.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Vangitun Jere Karalahden tilanteessa uusi käänne
- Florida Panthersia koetellaan – taas tipahti surkeita uutisia
- NHL-seuralta ikävä päivitys – kapteeni perhesyiden vuoksi sivuun
- HIFK: maalivahtihankinta paljastui
- Kari Jalonen: päätös julki
- Rajua tekstiä: Suomalainen NHL-puolustaja haluaa siirron toiseen seuraan – ”Suoraan sanottuna…”
- TPS: raju takaisku!
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä