Maailmanmestarilta ehdoton kanta: Ei ole lähdössä pelaamaan Valko-Venäjälle – ”Siellä tapahtuvat asiat eivät ole hyväksyttäviä”

Jääkiekon vuoden 2021 MM-kisojen isäntäkaupungin kohtalo on auki. Turnaus piti pelata touko-kesäkuussa Latviassa ja Valko-Venäjällä, mutta jälkimmäisen sisäisten levottomuuksien takia Minsk ei liene pääse isännöimään yhtäkään peliä.
Tai ainakin enemmistö on ihmisoikeuskysymyksien leimaaman Valko-Venäjän kisaisännyyttä vastaan, mutta samalla Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n puheenjohtaja Rene Fasel on sanonut Valko-Venäjän presidentti Aliaksandr Lukashenkalle liiton tekevän jopa kaikkensa sen eteen, että maa saa isännyytensä.
Nyt asiaan on ottanut omalla nimellään kantaa ruotsalaisen SHL-joukkue Luulajan kippari Erik Gustafsson – ei siis se NHL-ukko Erik Gustafsson, vaan tämän täysnimikaima.
– En todellakaan ole menossa pelaamaan Valko-Venäjälle jääkiekon MM-kisoja. Mielestäni siellä tapahtuvat asiat eivät ole hyväksyttäviä, MM-kisoista kultaa ja pronssia voittanut pakki sanoi Aftonbladetin mukaan.
Pelaaja on luutinut MM-jäillä vuosina 2013, 2014 ja 2016 sekä olympialaisissa talvella 2018.
– Olisi kunnia vetää Tre Kronorin värit ylleni.
Luulajassa tällä kaudella 30 pelissä tehot 4+22=26 (+7) summannut pakki on kuulemma miettinyt maassa tapahtuneita ihmisoikeusloukkauksia. Maan tilanne on ollut näiden suhteen erittäin vakava pitkään.
– Olen ajatellut näitä juttuja. Kun olin nuorempi, keskityin enimmäkseen urheiluun ja pidin huolta itsestäni. Mutta vanhetessasi olen saanut isomman kuvan tärkeistä asioista.
– Törmäsin äskettäin, muutama vuosi sitten termiin ”urheilupesu”. Olen havainnut, kuinka uskomattomasti urheilu voi vaikuttaa maailmalla. Sitä ei pitäisi käyttää väärin, pelaaja muotoili varsin salaperäiseenkin sävyyn.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Aatu Rädyn ensi kauden seura selvillä
- NHL:ssä sorvattiin jättisopimus: Tähtipuolustajalle 50 miljoonan dollarin tilipussi
- Matias Maccelli vaihtaa seuraa – kaupattiin NHL:n tähtisikermään!
- Kaksinkertainen Stanley Cup -mestari kaupattiin NHL:ssä
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Kasperi Kapanen: Jatkosopimus!
- MM-kultaleijona solmi rahakkaan jatkosopimuksen NHL:ssä
- NHL-maalitykki rustasi rahakkaan jatkosopimuksen
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- Vegas ja Nashville leipoivat jättikaupan – kolme NHL-pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Sisäpiiritoimittaja paljasti: Tässä Kasperi Kapasen ensi kauden NHL-seura?
- Lehti: Jesse Puljujärven uusi seura selvisi – sopimus purkissa!
- Kuka lähtee ja kuka jää? Kauppaako Florida pudotuspelien sankarihyökkääjänsä
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- Kärpiltä ovela päivitys – isoja uutisia tulossa!
- Mikael Granlundia viedään nyt NHL:n ”kriisiseuraan” – asiantuntijalta tyly arvio