Teemu Pulkkinen vaihdettiin KHL:ssä NHL-konkariin: Asiantuntijalla selkeä näkemys kaupan voittajasta – ”Eri tason hyökkääjiä”
KHL:ssä nähtiin kuluvalla viikolla suomalais-ruotsalainen pelaajakauppa, kun Dinamo Moskovaa edustanut hyökkääjä Teemu Pulkkinen siirtyi Lokomotiv Jaroslavliin ja toiseen suuntaan liikkui puolestaan hyökkääjä Magnus Pääjärvi.
28-vuotias suomalainen on parhaillaan loukkaantuneena, eikä ole ehtinyt pelata uudessa joukkueessaan vielä peliäkään, mutta useiden KHL-joukkueiden urheilupomona työskennelleellä Leonid Vaisfeldilla on jo selkeä näkemys kumpi seuroista vaihtokaupan voitti.
– Pulkkinen on hyökkääjä, joka ei ole riippuvainen pelikavereista. Hän pelaa kenen tahansa kanssa ja iskee maaleja. Tämä on harvinaista ja mielestäni enemmänkin positiivista kuin negatiivista. Dinamo halusi hänestä jostain syystä eroon, Vaisfeld toteaa Championatille ja jatkaa:
– Jos puhumme Teemusta optimaalisessa kunnossaan, Lokomotiv hyötyi tästä vaihdosta enemmän. Pulkkinen ja Pääjärvi ovat mielestäni eri tason hyökkääjiä.
Pulkkinen summasi ennen loukkaantumistaan Dinamon paidassa 22 ottelussa 14 (9+5) tehopistettä. Pääjärven saldo Lokomotivissa oli puolestaan 26 ottelussa 3+8=11 ja kahdessa Dinamon paidassa pelaamassaan ottelussa nyt 0+1.
Molemmat hyökkääjät ovat pelanneet urallaan myös NHL:ssä. Pulkkisella taalaliigapelejä on kasassa 83 (13+9=22), Pääjärvellä puolestaan peräti 467 (62+62=124).
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suru-uutinen KHL:stä – entinen huippumaalivahti kuoli vain 39-vuotiaana
- Pittsburgh Penguins kiinnitti luottohyökkääjänsä – 14 miljoonan dollarin sopimus
- Ässät vahvistuu kanadalaisella maalitykillä – ”Hyökkäyssuuntaan taitava pelaaja”
- Juha-Pekka Hytönen teki yllätysliikkeen
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä
- Venäjä pysyy yhä ulkona MM-kisoista – näin IIHF perusteli
- Tärkeä jatkosopimus – Pelicans kiinnitti luottopuolustajansa
- Pelicans nappasi tehomiehen Ruotsista
- NHL-seura lähetti valmentajansa Venäjälle vahtimaan superlupaustaan – iso muutos
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Tätäkö Patrik Laineen arvo nyt on? Karu tieto paljastui