Sport liitää ihmeellisessä voittoputkessa uusien hankintojen ansiosta – Risto Dufvalta käsittämätön kommentti Tappara-voiton jälkeen
Kuva: Juha Tamminen
Vaasassa puhaltaa ainakin tulosten valossa tuuli kohti oikeaa, kun paikallinen Sport liitää peräti kolmen ottelun voittoputkessa ja neljän pelin pisteputkessa. Joukkue on tällä hetkellä 11:ntenä, vain kaksi pinnaa viimeistä pudotuspelipaikkaa perässä.
Sport on kaatanut putkensa aikana heikon JYPin sekä kärkipaikkojen Pelicansin ja valtakuntamme kovimpiin vuodesta toiseen kuuluvan Tapparan.
Kirvesrinnat olivat tiistaina pahasti telineissä, sillä Niko Hovinen joutui torjumaan Sportin maalilla sinänsä vain 20 kertaa. Voisi kuvitella, että Tappara olisi rummuttanut nimivahvalla sakilla kohti maailmanmestaria enemmänkin.
Toisaalta Sport laukoi Dominik Hrachovinaa kohti vain 11 kertaa. Vahti antautui kolmesti.
Sportin esitys oli kaikkiaan vankka. Hyökkääminen oli tehokasta, puolustaminen tiivistä ja maalivahtipelikin toimi. Lisäksi ykkösketjun teholaiturit Michael ja Janne Keränen iskivät yhteensä tehot 2+1=3, kultakuuppa Sebastian Stålberg iski yhden maalin ja Jesse Paukku pisteet 1+1=2.
Kotkapaitojen luotsi Risto Dufva kertoi Liigan sivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa, että kentälliset ovat pikkuhiljaa napsumassa kohdalleen – aiemmin ne ovat olleet hakusessa. Lisäksi muutama uusi mies on tuonut hyökkäämiseen valtavasti lisää ratkaisutaitoa.
Dufva luonnehti Tappara-peliä varsin huvittavaan tyyliin.
– Ne, jotka on tehneet maaleja, tekee maaleja, ja ne, ketkä puistelee mattoja, puistelee mattoja, luotsi virnisti.
Sportin ja tamperelaisten virettä kuvastaa hyvin se, että normaalisti joukkueet on kuviteltu täysin eri päihin sarjataulukkoa, mutta nyt porukoiden välinen ero on vain kuusi pinnaa. Tapparalla on lisäksi yksi ottelu enemmän pelattuna.
LUE MYÖS:
- Carolinan mestaripakki: siirtopyyntö!
- IS: Ilveksen nuori tähti katosi kokoonpanosta – kysymysmerkkejä ilmoilla: ”Ei ole loukissa”
- Columbus naarasi uuden maalivahdin – 39-vuotias NHL-veteraani haaviin
- NHL:stä kajahti – Jarmo Kekäläinen kiinnitti huippulupauksen yli 50 miljoonan dollarin jättisopimuksella
- Liiga-seuralta karu tiedote – ulkomaalaisvahvistus ei pelaa enää tänä vuonna
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Montreal Canadiens teki ison kiinnityksen!
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Tapparasta tuttu lupaus sivuun – hakeutui NHL:n hoito-ohjelmaan
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Markus Oden: siirto Pohjois-Amerikkaan