Liigajoukkue kiinnitti uransa avausmaalin hirmukudilla iskeneen lupauksen – ”Tuntuu mahtavalta”

TPS tiedotti keskiviikkona kotisivuillaan, että seura ja pakki Aleksi Anttalainen, 21, ovat solmineet kahden vuoden jatkosopimuksen.
Turussa syntynyt ja kaupungin kiekkokoulun läpikäynyt pelaaja on ottanut tällä kaudella paikkansa TPS:n kokoonpanosta. QMJHL:ää Kanadassa parin kauden ajan pelannut Anttalainen on iskenyt syksyllä 16 pelissä tehot 1+2=3 (+3).
– Tuntuu mahtavalta jatkaa TPS:n paidassa ja olla mukana rakentamassa uutta aikakautta. Turkulaisena pelaajana TPS-paidan kantaminen on minulle kunnia-asia, Anttalainen viestitti.
TPS:n pelaajakoordinaattori Tomi Kallio mukaan seurassa ollaan erittäin iloisia siitä, että oma kasvatti jatkaa tutuissa maisemissa.
– ”Allu” on mennyt eteenpäin alkukauden aikana ja uskomme hänen kehityksensä jatkuvan samaan suuntaan tulevina vuosina,
– Anttalaisen vahvuudet ovat loistava luistelu ja kova kamppailupelaaminen, joille on käyttöä tämän päivän jääkiekossa.
Alle 18-vuotiaiden MM-hopeamitalisti avasi Liigan maalihanansa äskettäin Pelicansia vastaan mielettömällä laukauksella. Näet maalista videon täältä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!