Kiekkolegenda muisteli pelänneensä: näin Wayne Gretzkyä suojeltiin – ”He olisivat satuttaneet pahasti”
Tällä viikolla Ylen kanavilla esitetty Ice Guardians -dokumentti päästi ääneen NHL:n tunnetuimpia ”poliiseja” eli tappelijoita.
Nykykiekossa tappelut ovat vähenemään päin, esimerkiksi 80- ja 90-luvuilla NHL:ssä nähtiin monia rajujakin tappeluita.
Kyseiseen aikaan myös kiekkolegenda Wayne Gretzky teki sarjassa älyttömiä tehopisteitä. Tästä pieni kiitos kuuluu hänen sen aikaisille seurakaverilleen, Edmonton Oilersin Dave Semenkolle ja Kevin McClellandille, jotka suojelivat joukkueensa kirkkainta tähteä. Kaksikon vuoksi vastustajat eivät uskaltaneet vahingoittaa Gretzkyä.
– Kuvitelkaa 80-luvun Oilersia ilman Semenkoa ja McClellandia. Miten Gretzkylle olisi käynyt? Olisiko pää tallella? Nick Fotiu huomautti dokumentin alkupuolella.
Myös Brett Hull kertoi muistavansa 80-luvun Oilersin hyvin. Joukkueen poliisien vuoksi kaukalossa ei kannattanut tehdä tyhmiä ratkaisuja tai muuten se kostautui.
– Kun hän (Gretzky) oli selin, hänet olisi voinut hoitaa pois pelistä. Ensinnäkään en kuitenkaan tekisi niin toiselle pelaajalle. Toiseksi, kimppuuni olisi käynyt Dave Semenko, Mark Messier, Kevin McClelland ja ties kuka. He olisivat satuttaneet pahasti. Sen halusin välttää, kun vastassa oli Oilers, Hull muisteli.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-seura palkkasi Nuorten Leijonien päävalmentajan!
- Ei ole totta! Leijonille lunta tupaan jälleen
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- HS: Jokerit vahvistuu Liigan mestaripuolustajalla!
- Kohta jytisee – NHL-supertähden suhteen tehtiin radikaali päätös!
- Hurja väite! IL: Rikard Grönborg ja Olli Jokinen tienaavat posketonta vuosipalkkaa
- Asiantuntija: Tässä Leijonien ketjut olympialaisissa – yksi alue sai murska-arvion
- Osoite selvisi! TPS:n ulkomaalaisvahvistus siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- NHL:ssä leivottiin jättisopimus – veteraanipelaajalle yli 11 miljoonan tilipussi
- Näillä kahdella NHL-seuralla on parhaat mahdollisuudet napata Artemi Panarin!
- Urheilucast: Jokerit SHL:n pistelingon perässä – ”Tarjonnut jättimäistä sopimusta”
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- SM-liigan tilastokärjelle uusi sopimus
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- IIHF teki myönnytyksen Venäjälle
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Jarmo Kekäläinen painoi vaihtokaupan NHL:ssä – Columbus-vuosilta tuttu mies haaviin!
- HPK:n maajoukkuepuolustaja lähtee