HIFK:sta tutun pelaajan perheessä vakava sairastapaus – tilanteesta vihdoin parempia uutisia

Entisen HIFK-puolustaja Kyle Quinceyn perhe sai kuulla aiemmin tänä vuonna surullisia uutisia. Jääkiekon parissa hyväntekeväisyyttä tekevä Dawg Nation Hockey Foundation kertoi Twitterissä, että kanadalaisen perheen nuorimmalta pojalta löydettiin aivokasvain.
Nyt muun muassa NHL:n virallisilla kotisivuilla kerrotaan, että Axl-niminen poika on toipunut vaativista hoidoista.
Vanhemmat Rachel ja Kyle olettivat keväällä menevänsä lapsen kanssa päivystyspoliklinikalle rutiinikäynnille tarkistuttamaan mahdollista flunssaa. Poikaa piinasivat kuume ja oksentelu – eikä kyseessä lopulta ollutkaan mikään pieni tauti.
Lapsi leikattiin ensimmäisen kerran huhtikuun alussa. Sen jälkeen Axl on käynyt läpi erilaisia hoitoja, kuten asiaan kuuluvaa sädehoitoa. Perhe on muuttanut Coloradosta Philadelphiaan, ja pesue on joutunut näkemään lapsensa sairaalasängyllä. Leikkauksen jälkeen arkeen ovat kuuluneet lisäksi muun muassa kemoterapia.
Nyt asiat ovat toisin. Lapsen hiukset ovat kasvaneet hiljalleen takaisin, vaikka hän ei olekaan samanlainen tenava kuin muut 19 kuukauden ikäiset.
– Mutta tällä hetkellä olemme todella onnellisia, ex-pelaaja Kyle Quincey huokaa.
– On uskomatonta nähdä hänet sellaisena kuin hän nyt on… Kuinka onnellinen hän onkaan, äiti lisää viitaten parempaan aikaan rankkojen kokemusten jälkeen.
Kyle Quincey lopetti kiekkoilijan uransa keväällä 2019 HIFK:n väreissä. Pelaaja iski 35 runkosarjan pelissä tehot 5+8=13 (0), 12 pudotuspeliottelun saldo oli 1+6=7 (-6). Quincey pelasi lisäksi esimerkiksi NHL:ssä yli 600 ottelua.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue