Mikko Koivun kohtaloa perusteltiin – jatkuvasti pettyvä joukkue oli pakkoraossa: ”Jos sama laulu toistuu vuodesta toiseen, tulee siitä väsynyttä”
Minnesota Wild tiedotti äskettäin nettisivuillaan, ettei sitä kipparoinut Mikko Koivu jatka seurassa ensi kaudella.
– Mikko Koivu oli todellinen johtaja sekä jäällä että sen ulkopuolella koko 15-vuotisen Wild-uransa ajan, 11 kautta C:tä kantaneesta ja yli 1 000 peliä Wildissä pelanneesta suomalaisesta kirjoitettiin.
– Hänen kova työmoraalinsa, omistautumisensa, sekä joukkue ensin -mentaliteettinsa on äärimmäisen vaikeaa korvata. Kaukalon ulkopuolella Mikon vaikutus osavaltiollemme on korvaamaton. Hänellä oli positiivinen vaikutus niin moniin yhteisömme jäseniin, mukaan lukien hänen hyväntekeväisyystyönsä lasten parissa.
– Kiitämme Mikkoa kaikesta, mitä hän on tehnyt organisaatiomme hyväksi ja toivotamme hänelle ja hänen perheelleen kaikkea parasta tulevaisuuteen, Wildin kotisivuilla kiiteltiin.
Guerin suorana
Nyt Wildin GM Bill Guerin antaa maailmanmestarista rajumpia, joskin epäsuoria kommentteja Sportsnetin mukaan. Maajoukkueissa hurjan kasan eri mitaleita voittanut Koivu ei saavuttanut Minnesotassa oikeastaan mitään – Minnesota voitti divisioonansa mestaruuden keväällä 2008. – Tehtäväni on muokata joukkueesta parempi. Joskus muutos on hyvä asia, usein itse asiassa välttämätöntä – kaikella kunnioituksella Minnesotan menneitä joukkueita kohtaan. – Ne joukkueet ovat olleet ihan hyviä, mutta niillä on ollut vaikeaa päästä pitkälle pudotuspeleissä. Jos sama laulu toistaa itseään vuodesta toiseen, tulee siitä väsynyttä puuhastelua, GM lataa. Wild tarvitsee kuulemma lisäkipinää. Joukkue lähti taalaliigasta aiemmin syksyllä laulukuoroon heti pudotuspelien ensimmäisessä vaiheessa. LUE MYÖS: Roope Hintz sai NHL:n finaaleissa kovan iskun – suomalaispelaaja tiivisti vointinsa NHL-lupauksen lainapesti revittiin tunteja ennen sarjapeliä – hyökkääjä siirtyi nyt todella ihmeelliseen suuntaanLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ässät teki kiinnityksen pakistoonsa: ”Parantanut otteitaan tasaisesti”
- HIFK:n maalivahtitilanteeseen ratkaisu!
- Arvonta: näin voit voittaa itsellesi Jesse Puljujärven Leijonat-pelipaidan!
- Kärpät virittelee hyökkääjähankintaa – tämä mies kiikarissa!
- Bobby Orr jäi kakkoseksi – Matthew Schaeferilta uskomaton temppu NHL:ssä!
- Raju veto: Liiga-seura potki valmentajat pihalle!
- 10 miljoonan dollarin NHL-mies kovaan ratkaisuun: aikalisä jääkiekosta
- Tämä on Chris Tanevin tilanne nyt
- Jevgeni Malkinilta hävytön temppu – NHL reagoi
- HIFK: uusi pelaajahankinta!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- HIFK: uusi pelaajahankinta!
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”