Liigajoukkueen kultakimpale hehkuttaa ryhmän viime kautta: ”Kulttuurinmuutos voittavaksi organisaatioksi”
KooKoon viime kaudeksi hankkima hyökkääjä Trevor Mingoia oli ennen sesonkia melkoisen kirjoittamaton kortti.
Viidenneksi Liigan runkosarjassa sijoittuneen kouvolalaisryhmän jenkkilaituri osoittautui kuitenkin lopulta huimaksi löydöksi, kun 52 ottelussa syntyi komeat 41 (20+21) tehopistettä.
28-vuotias Mingoia sai vaimonsa kanssa kesällä ensimmäisen lapsensa, joten Suomi oli tämänhetkisessä maailmantilanteessa turvallinen ratkaisu paikaksi jatkaa uraa.
– Tiesimme kaiken Kouvolasta ja viihdyimme täällä hyvin. Tämä oli hyvä valinta sen suhteen, missä pelaisin tulevan kauden. Olemme tyytyväisiä, Mingoia toteaa Liigan nettisivulla.
Maalitykki viihtyi viime kaudella myös kaukalossa erinomaisesti.
– Meillä on hyvä valmennusjohto ja pelaajat ostivat hyvin sen, mitä he meiltä halusivat. KooKoossa tapahtui viime kaudella kulttuurinmuutos voittavaksi organisaatioksi Liigassa. Kun kaukaloon mennään joka päivä positiivisella energialla, voi tulla paremmaksi. Joukkueemme teki tässä hyvää työtä tullakseen paremmaksi, en vain minä. Kausi oli henkilökohtaisesti hyvä ja se on tulosta joka päivä tehdystä hyvästä työstä, Mingoia toteaa.
Mingoia vaikuttaa huolettomalta kaverilta ja asenne heijastuu myös siitä, miten hän suhtautui vastikään päättyneeseen KooKoon koronakaranteeniin.
– Oikeastaan meni aika mukavasti. Perheeni tuli Suomeen juuri karanteenimme alussa. Sain viettää aikaa heidän kanssaan, kun emme olleet nähneet hetkeen. Emme tietysti voineet pelata jääkiekkoa, mutta perheen kanssa oli mukavaa viettää aikaa, hän sanoo.
Mingoian odotukset ensi viikolla alkavaan sarjakauteen ovat luonnollisesti kovat.
– Haluan parantaa kokonaisvaltaista peliäni ja olla parempi puolustuspäässä. Haluan tehdä myös enemmän pisteitä kuin viime vuonna. Luotan siihen, että näin käy, Mingoia vakuuttaa.
LUE MYÖS:
- Montreal Canadiens aktiivisena NHL:ssä – nyt rysähti uusi jatkosopimus
- Jussi Tapolan seurassa raju talousahdinko – jättimäiset velat!
- Kohta rytisee: NHL-supertähden siirtosaagan ratkaisu lähellä
- NHL-lupausten ottelussa heitettiin hanskat – 216-senttinen jättiläinen haastettiin tappeluun
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Suomalaisesta NHL-lupauksesta kantautui ikävä tieto
- Chris Kreider: uusi joukkue NHL:stä!
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen