Suomalainen ex-NHL-maalivahti muisteli järkyttävää virhettään – koko halli hiljeni: ”Toivoin, ettei kukaan nähnyt mitään”
Antero Niittymäki pelasi NHL:ssä useamman kauden ennen kuin loukkaantumiset pakottivat maalivahdin lopettamaan uransa.
Kokenut suomalaistorjuja vieraili vuonna 2017 Bar & Bisto Kipinän asiantuntijavieraana Leijona-illassa. Samalla vahti innostui muistelemaan NHL-uraansa ja yhtä järkyttävää virhettä.
Torjuja naureskelee jälkikäteen erikoiselle nukahdukselleen, joka tapahtui Philadelphia Flyersin riveissä.
– Peter Forsberg pelasi silloin meillä. Hän teki upean jalkakikan perivihollista Pittsburgh Penguinsia vastaan. Siitä ei tullut maalia, mutta sitä kelailtiin pitkään videotaululla. Itsekin katselin tilannetta – enkä huomannut, että peli jatkui, Niittymäki muisteli.
Penguinsin Max Talbotin punaviivalta heittämä kiekko painui erikoisella tavalla Niittymäen maaliin.
– Hän heitti kiekkoa ylöspäin ja meikä ihaili vain sitä jalkakikkaa. Kiekko meni maaliin eikä kukaan hallissa oikein tiennyt, mitä tapahtui. Koitin vain itse ottaa kiekon vaivihkaa maalista, ja toivoa, ettei kukaan nähnyt mitään, Niittymäki naureskelii.
Lopulta maali hyväksyttiin. Kuinka paljon osuma vaikutti Niittymäen NHL-uran alkutaipaleeseen? Katso koko tarina:
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- 17-vuotias Liiga-sensaatio sai yllätyskutsun maajoukkueeseen!
- Potkut tuli – Pelicansin viime kauden hyökkääjälle tyly kohtalo Venäjällä!
- Olli Jokinen kertoi, millaiset harjoitukset HIFK:lle vetää surkean esityksen jälkeen: ” Aloitetaan sillä, että…”
- Näin Petri Matikainen kommentoi Liigan tulevaisuutta: ”Kyllä ne johtajat sitten kertovat”
- Ilves suli rumasti Nokia Arenassa – maalivahtiongelmat saivat jatkoa
- Näkökulma: Onko HIFK:n kärsimyksessä vahvistumisen siemenet?
- HIFK-fanit lähettivät näyttävät terveiset seurajohdolle: ”Eikö hävetä?”
- MTV: Liigalta kaksi ehdotusta uudeksi sarjajärjestelmäksi – luvassa valtavia muutoksia
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Näkökulma: Jokereilta hurmoksellinen paluu Ilmalaan – Liigaan seuralla ei silti ole asiaa
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”