Nyt ei enää ”isäntä”-sana riitä – näin Tomi Kallio kuvailee parimetristä ja satakiloista TPS-hankintaa: ”Tekisi mieli käyttää sanaa järkäle”
TPS jatkoi jälleen maanantaina tiedottamista uusista hankinnoista. Joukkue kertoi kotisivuillaan, että turkulaisten uusin vahvistus on 28-vuotias kahden passin Alen Bibic.
– Kyseessä on isokokoinen ja fyysinen puolustaja, jonka vahvuudet ovat nimenomaan puolustuspelissä. Bibic tuo meille aikaisemmin hankitun Oliver Bohmin tapaan rutiinia, osaamista sekä turvaa omalle maalinedustalle, TPS:n pelaajakoordinaattori Tomi Kallio avasi seuran kotisivujen tiedotteessa.
Pelaaja on melkoinen mörssäri, sillä varressa on pituutta 195 senttiä ja painoa 101 kiloa.
– Kun aikaisemmin hankitun ruotsalaispuolustaja Johan Ivarssonin kohdalla puhuttiin isännästä, niin Bibicin kohdalla tekisi surutta mieli käyttää sanaa järkäle. Uskon, että Bibic on tärkeä palanen meidän ensi kauden joukkuetta.
Jääkiekkoon vähintäänkin eksoottisessa Serbiassa syntynyt Serbian ja Ruotsin passin peluri pelasi viime kaudella monikansallisessa EBEL-liigassa edusten itävaltalaista Villacheria. Hän tehtaili 21 pelissä tehot 0+3=3 (+5).
– Keskusteltuani Tomi Kallion sekä usean muun TPS:ään liittyvän ihmisen kanssa, vakuutuin täysin siitä, että haluan mukaan tähän projektiin. Olen vakuuttunut, että meillä on edessämme jotain hyvää. Kyseessä on iso seura, jonka kannattajille minä haluan tarjota mahdollisimman paljon positiivisia tunteita.
Viime vuosina Liigassa terävimmän kärjen taakse jäänyt TPS on vahvistunut aiemmin kesällä lupaavilla nimillä. Joukkueen uusia hankintoja ovat muun muassa KHL:stä tullut maalivahti Andrei Karejev ja OHL:stä tullut puolustajalupaus Ruben Rafkin. Rapakon takaa saapuivat hyökkääjät Ruslan Ishakov ja Josh Kestner sekä Saksan DEL-liigasta Austin Ortega, Tapparasta tuli Juhani Jasu.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kärpät: seuralegendan pojalle sopimus
- Jättipommi! Doug Shedden Liiga-seuran päävalmentajaksi
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- IS: Ilvekseltä iso päätös Tommi Niemelän tulevaisuudesta seurassa
- Vahvistus tuli: Rikard Grönborg vaihtaa maisemaa
- Juuse Saros liekeissä NHL:ssä – toiminta ennen ottelua huvittaa somessa: ”Maalivahdit ovat omalaatuisia”
- Hurja huhu: Jarmo Kekäläinen huippupestiin NHL:ssä?
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Peltosen päävalmentajakuviot selvillä
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- Toimittaja: Otso Rantakaria viedään Liiga-seuran leiville!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Viaplay jysäytti jättiuutisen: uusi ilmainen TV-kanava!
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- IL: Petri Matikainen rustasi uuden sopimuksen!
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Lähde: SHL-puolustaja siirtyy Liigaan