Leijonakonkari paljasti: joutui uskomattoman pilan kohteeksi U20-kisoissa – jopa valmennusjohto mukana juonessa

Suomen A-maajoukkueen vakiokalustoon vuosikaudet kuulunut Pekka Jormakka vieraili Jargoni-podcastissa, jossa kuultiinkiin toinen toistaan lennookkampia tarinoita hyökkääjän uran varrelta.
29-vuotias laitahyökkääjä paljasti jaksossa muiden muassa pahimman jäynän, jonka kohteeksi mies on urallaan joutunut. Tapahtuma ajoittuu reilun kymmenen vuoden takaisiin nuorten MM-kisoihin, jotka pelattiin Kanadassa.
– Mentiin Kanadaan ja pelattiin treenipeli Kanadaa vastaan. Se meni itseltä ihan hyvin. Sit yhtäkkiä tulee jenkki- tai kanadanumerosta viesti, että joku scoutti tai GM Florida Panthersista haluaa nähdä, mennään syömään ja tälleen.
– Sami Vatanen oli jo niissä piireissä mukana. Menin sen huoneeseen ja näytin viestin. Vatanen oli että, ei ne tollasia kyllä laita. Aamupalalla tuli taas uusi viesti.
Siinä vaiheessa Vatanen on jo juonessa mukana todeten viestin aidoksi.
– Jäällä Raipe Helminen, kakkoskoutsi, tulee ja kopauttaa polkkareihin: ”Vedä hyvät treenit tänään, sua on tultu katsomaan Floridasta. Mä tunnen sen kaverin, se on tuolla yläparvella. Sinne oli mennyt joku meidän fyssari puku päällä. Se oli änärihalli niin enhän mä nähnyt kuka siellä on. Olin vain että nyt on paikka iskeä.
Illalla Jormakka sai puhelun joukkueen paikalliselta oppaalta, joka oli hänkin mukana juonessa.
– Se sanoi että lähdetään illlalla syömään, laita puku päälle. Olin jo Floridan auringossa siinä vaiheessa. Menin jo soittamaan porukoille, että ollaan menossa tapaamaan Panthersin johtoa.
Lopulta paikalle ei ilmaantunut scoutteja tai NHL-pomoa.
– Rupesin katsomaan kelloa, että eihän nämä äijät voi olla oikeasti myöhässä. Katsoin liukuportaisiin, niin sieltä tulee koko joukkue räkättäen alas. Lähdin siitä saman tien hissillä omaan huoneeseen.
Jäynässä oli jopa huumorimiehenä tunnetulle Jormakalle sulattelemista.
– Oon miettinyt, että jokuhan olis voinut murtua ihan täysin. Ei se mua paljon painanu. Tottakai hävetti, kun olin soittanut jo porukoillekin, Jormakka naureskelee.
Kuuntele Jormakan vierailu kokonaisuudessaan täältä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Olli Jokiselta suoraa tekstiä HIFK:sta: ”Erittäin paljon vaikeuksia”
- NHL-valmentaja auto-onnettomuudessa – ajoi päihtyneenä kolme lasta kyydissään
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Olli Jokisen HIFK syvissä vesissä – kylmää kyytiä jälleen!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- HS: Liiga-seura jätti kertomatta oleellisen – tähtihankinta saattaa lähteä yllättäen!
- HIFK:n lauantain kokoonpanossa karu tilanne
- Ukko-Pekka Luukkosesta kajahti huonoja uutisia
- Oho! NHL-toimittajalta herkullinen spekulaatio ennätysdiilistä kieltäytyneestä Kirill Kaprizovista
- Raipen SaiPan maalivahdilta karmea moka
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Kovin tutkapari löytyy Savosta! Tässä ovat Liigan TOP 5 -hyökkääjät
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Kärpät-vahti: uusi seura!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- NHL-järkäle paljasti: haluaa siirtyä Edmonton Oilersiin!
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Liiga-seura kerää rahaa superhankintaan: tähtäimessä lähes 300 NHL-ottelun mies!