Melkoinen kammotreidi! Washington kauppasi tulevan supertähden lähes ilmaiseksi vuonna 2013

© Kuva: Getty Images

Washington Capitalsin toimistolla manataan taatusti vielä nykyäänkin seuran silloisen GM George McPheen vuonna 2013 tekemää pelaajakauppaa.

Silloinen seurapomo ei uskonut riittävästi huippulupaavan keskushyökkääjä Filip Forsbergin kykyihin ja kauppasi seuran edelliskesän draftissa 1. kierroksen 11. pelaajana varaaman ruotsalaisen Nashville Predatorsiin.

Vaihdossa toiseen suuntaan Predators antoi tuolloin 31-vuotiaan tshekkilaituri Martin Eratin sekä alempien ketjujen sekä farmiliigan sentteriksi myöhemmin profiloituneen Michael Lattan. Vaikka Erat olikin luotettava 0,6 pinnan keskiarvolla tehoja sylkevä konkari, olivat miehen parhaat päivät tuossa kohtaa auttamattomasti takana.

Forsberg puolestaan iski treidin jälkeisellä sesongilla kovat tehot Ruotsin kakkostasolla HockeyAllsvenskanissa, ja nuorukainen kävi jo loppukaudella kokeilemassa siipiään viidessä NHL-ottelussa. Seuraava kausi kului vielä pääosin farmissa, mutta jo kaudella 2014-15 tuolloin vasta 20-vuotias ruotsalainen pelasi NHL:n puolella täyden 82 ottelun runkosarjan huipputehoin 26+37=63 nousten samantien joukkueensa kärkisentteriksi.

Forsberg on tällä hetkellä Predatorsin seurahistorian viidenneksi paras pistemies ruotsalaisen iskettyä 458 runkosarjapeliin tehot 166+187=353. Predatorsin historian toiseksi parhaan pistemiehen Eratin aika Capitalsissa puolestaan lyhyeksi. Jo seuraavalla kaudella Arizona Coyotesiin kaupattu tshekki iski 62 pelaamassaan ottelussa tehot 2+25=27. Forsbergin treidi osoittautuikin lopulta Predatorsin kannalta todelliseksi lottovoitoksi!