Kärppien treeneissä kolme suomalaista NHL-tähteä: ”Parin ensimmäisen treenin jälkeen olin ihan puhki”

Oulun Kärppien jääharjoituksissa on ollut kesäkuussa NHL-tähtiloistoa. Joukon mukana ovat viilettäneet kärppätaustaiset supertähdet Pekka Rinne, Sebastian Aho ja Markus Nutivaara.
NHL:n pudotuspelien odotetaan jatkuvan heinä- ja elokuun vaihteessa, joten jäävuorot tulivat tarpeeseen.
– On ollut tosi hyviä jäitä. Hyvä vauhti, paljon nuoria jätkiä ja pitkiä harjoituksia. Parin ensimmäisen treenin jälkeen olin ihan puhki, mutta nämä pidemmät jäät tekevät minulle hyvää. Saan hyvän pohjan training campille. Lisäksi on ollut mukava päästä pitkästä aikaa Benin (Ari Hilli) kanssa touhuamaan, Rinne kommentoi.
– Olen saanut olla jäällä jo hyvän aikaa. Se on hieno asia, että täällä on aina ovet auki. Se on auttanut minua todella paljon. Training campilla ehtii vielä tekemään ne viimeiset silaukset, mutta kroppa tuntuu jo nyt hyvältä, Aho komppasi.
NHL-aikataulujen epävarmuus on rassannut kumpaakin tähteä.
– On ollut aika stressaavaa, kun ei ole tiennyt yhtään mitä tapahtuu. Se epätietoisuus on tässä ollut kaikista raastavinta. Nyt onneksi on selkeä suunnitelma ainakin harjoitusleirin osalta. Pelipäivistä ei ole vielä tietota, mutta paluuaikataulu Carolinaan on selvillä, joten se helpottaa henkisesti, Aho kertoo.
– Pelkästään se on erikoista, että on 24 joukkuetta pudotuspeleissä, mutta sitten kun kausi loppuu, niin tauko tulee siihen loka-marraskuulle. Seuraava kausi starttaisi sitten joulu-tammikuussa. Ei oikein osaa vielä edes itse ajatella mitä se on, mutta varmaan pääsee ainakin näkemään vähän Suomen syksyä ja talvea, Rinne sanoo.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon
- Olli Jokiselta suoraa tekstiä HIFK:sta: ”Erittäin paljon vaikeuksia”
- NHL-valmentaja auto-onnettomuudessa – ajoi päihtyneenä kolme lasta kyydissään
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!