Tappara-kapteeni odotti kultaa pitkään, hätkähti Patrik Laineen käytöstä mestaruushumussa – ”Kysyin hölmistyneenä”
Jukka Peltola toimi Tapparan kapteenina neljä vuotta ennen siirtoaan kahdeksi viime kaudeksi KHL:ään. Peltola palaa ensi kaudeksi Tapparaan, ja vieraili Suplan Liiga-podcastissa paluunsa kunniaksi.
Ohjelmassa palataan Tapparan mitalikeväisiin, ja mainitaan myös keväällä 2015 tv-kuviin finaalitappion jälkeen ikuistunut Peltolan kaikkensa antanut ja tyhjyyteen tuijottanut hahmo.
– Siitä on tullut nähtyä hauskoja meemejäkin. Siihen kiteytyy se, että siinä hetkessä ei todellakaan osannut ajatella, että tämä kääntyisi jotenkin voitoksi. Kun sen mestaruuden sitten voitti, niin se tuntui niin paljon paremmalta, kuin että jos aiemmat olisivat päättyneet voittoihin. On hankalaa nähdä hetkessä, mikä on perspektiivi. Jälkikäteen voi olla kiitollinen niistäkin, Peltola sanoo.
Peltola kertoo, että kolmen hopean jälkeen olo mestarina oli vähintäänkin sekavat. Nuoren Patrik Laineen olemus ja käytös hölmistyttivät hauskalla tavalla Peltolan täysin.
– Niitä (mestaruuksia) osasi arvostaa. Muistan vuoden -16 mestaruudesta, kun oltiin pukukopissa ja olin riisunut vaatteet housuihin asti, enkä oikeasti käsittänyt, että tämä on tapahtunut. Laineen ”Pate” oli nuorena miehenä käynyt suihkussa ja veti kauluspaitaa päälle. Kysyin hölmistyneenä, että ”mihin sä olet matkalla.” Pate sanoi, että ”mä lähden perheen kanssa Napoliin syömään.” Ihan kuin se olisi ollut normaalijuttu, että tullaan ja voitetaan mestaruudet. Itse olin viikkotolkulla puulla päähän lyöty, että näinkö tässä kävikin. Niin ne ajatusmaailmat ovat erilaisia, Peltola sanoo hyväntuulisesti.
Patrik Laineen ja muiden suomalaisten otteita voi ihastella Viasatin kanavilla, kun NHL on tauolla.
Peltolan pitkä haastattelu löytyy Suplan Liiga-podcastista.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-veteraanin uskomaton teräsmiesputki venyy – nousi kaikkien aikojen kakkoseksi!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki siirtyy uuteen seuraan!
- Oikeustieteen tohtorilta kova lausunto Liigan kohusikailusta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Anze Kopitarilta huima temppu NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi!
- Suomalaisvahti vapaille markkinoille? NHL-mies voi viedä työpaikan SHL:ssä
- Olli Määttä hurjassa iskussa NHL-siirron jälkeen! Taas tuli tulosta
- Saku Koivun 31 vuotta vanha Liiga-ennätys romukoppaan
- Liigan päätöskierroksella jättipanokset – nämä sijat ratkaistaan tiistaina
- HIFK pamautti jättiuutisen – kultakypärälle jatkosopimus
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”