”Parhainta jääkiekkoaan” pelaava NHL:n suomalaissensaatio ihastuttaa – ”Minusta on hauskaa pelata, kun…”
Edmonton Oilersin maalivahti Mikko Koskinen oli lähellä johdattaa joukkonsa läntisen konferenssin kärkiottelun voittoon Vegas Golden Knightsia vastaan. Ottelun ykköspalkittu otti 2-3-jatkoaikatappioon päättyneessä kamppailussa hävyttömät 45 torjuntaa.
Suomalaiskassarin vire korostui entisestään, sillä joukkueen ykköstähtiin kuuluva Connor McDavid oli sairastuneena sivussa.
Kiekkoja tällä kaudella ennen viime yötä prosentein 91,7 torjunut suomalainen sai sosiaalisessa mediassa kehuja.
Suomalainen itse kommentoi huimaa virettään Oilersin kotisivuilla vaatimattomaan sävyyn, vaikka neljässä edellisessä pelissä Koskinen on ottanut häikäisevät 142 torjuntaa 147 kudista. Oilersin sivuilla kirjoitetaan, että suomalainen pelaa parhainta jääkiekkoaan Edmonton paidassa.
– On vaikeaa ottaa kantaa tuohon. Jokainen peli on erilainen ja minusta on hauskaa pelata, kun laukauksia tulee paljon kohti.
Koskista kohti tullut ottelukohtainen laukaisumäärä neljässä edellisessä pelissä on 36,75 ja torjuntamäärä 35,5 laukausta. Ne ovat jo neljän pelin juoksussa kovia lukemia.
Suomalaisvahti on tämän vuosikymmenen kahdeksanneksi paras maalivahti torjuntaprosenttien (92,9) mukaan.
31-vuotiaana vasta toista ”kunnon” kauttaan taalaliigassa pelaava Koskinen on eittämättä sensaatioleiman pelaaja.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Milan Lucic: karu kohtalo!
- Raju ratkaisu! Suomalaishyökkääjä heitettiin siirtolistalle NHL:ssä
- NHL:n kriisiseuran vaihtoehdot vähissä – kaupataanko puolustajakolossi?
- Jari Viuhkola palaa Kärppiin – tässä on seuralegendan uusi rooli
- TSN: Suomelle megapotti NHL:n varaustilaisuudessa!
- Tässä Teemu Väyrysen uusi joukkue!
- Toimittaja: Liiga-seuran kapteenista ikävä tieto – joutuu sivuun
- Näin Liigan sarjamalli uudistuu? Superkausi, A- ja B-liiga, joukkuemäärä, nousu ja putoaminen
- Sportsnet: NHL-seura pisti ison kasan pelaajiaan myyntiin!
- Sopimus purettu – JYPin hyökkääjä lähtee!
- IL: Kärpät jysäytti siirtopommin – Tappara-tähti haaviin!
- Urheilucast väittää: HIFK yrittää ryövätä toisen Liiga-seuran johtohahmon
- Kiekkopomo: Liiga-seurat supervahvistuksen perässä – ”Ovat halunneet melkeinpä alusta asti”
- Lähde: Hurja vahvistus – tehomies Ruotsista Liigaan!
- IL: HIFK kaappasi 100-kiloisen Liiga-järkäleen ensi kauden joukkueeseensa
- Atro Leppänen hurjana! Takoi kovat pisteet Pohjois-Amerikassa
- Liigan maalikuningas vapaille markkinoille – yllättävät lähtöpassit tuli!
- Mutadivari jää taakse – Linus Omark löysi uuden seuran!
- Mikko Rantasen kohutaklaus NHL:n tutkittavaksi – nyt tuli ratkaisu
- Kova kaappaus: Huimat pisteet mättänyt hyökkääjä siirtyy Liigaan!