Mistä lie tämäkin kertoo? Suurlupaus tuli Nuorten SM-liigasta Liigaan ja sai päähänsä heti kultakypärän: ”Ei ole vartioitu olo”
 
										Kuva: Ilari Isotalo
					
		
		MIKKELI. Vastaukset otsikon kysymykseen ovat ”Axel Rindellin lahjakkuudesta” ja ”Jukurien armottomasta maalinteon tuskasta”.
Jukurien A-nuorten mukana perjantaina pelannut pakkilupaus nousi liigajoukkueen kokoonpanoon lauantaiksi HIFK-pelissä. Teholinko sai nousun myötä päähänsä kultaisen kypärän. Kuulostaa oudolta, mutta tapaus on kaksiteräinen miekka.
– Ei ole vartioitu olo, ei siinä sen ihmeempiä. Ei sitä pelin aikana ajattele, ihan peruskypärä, Rindell virnistää HIFK:sta irronneen yllättävän oloisen 3-2-jatkoaikavoiton jälkeen.
Jukurit on tehnyt Liigassa 113 maalia, joka on toiseksi vähiten. Toisaalta Rindell on paukuttanut kauden 46 ottelussa miehekkäät tehot 6+15=21 (-18). Puolustaja on ollut siis mukana Jukurien noin joka viidennessä-kuudennessa osumassa ja lisäksi hän on painanut pisteille suurinpiirtein joka toisessa koitoksessa. Tahti on pakille kuin pakille komea.
– En usko, että mitenkään yksi pelaaja olisi ratkaisevassa roolissa. Ollaan kummiskin tosi laajalti tehty.
HIFK:ssä viime kaudella pelanneen Rindellin joukkue ei Liigassa pelaa muusta kuin kunniasta. Nuorissa Jukurit puolestaan on mukana yhä pudotuspelitaistelussa.
– Voitto tuntui totta kai hyvältä. Ja varsinkin, kun oli HIFK, niin vieläkin paremmalta. Me ei olla hirveästi voitettu, Rindell puhuu kasvattajaseuransa lyömisestä.
Jukurien A-nuoret pelaavat keskiviikkona kuolemanottelussa JYPiä vastaan. Laulu on selvä: Voittaja jatkaa pudotuspelien avauskierrokselle, häviäjällä koittaa kesäloma.
Kummat pelit kiinnostavat enemmän, Liigan vai nuorten?
– Niin no, se on vähän vaikea verrata. Liigapelit on aina liigapelejä, mutta A:ssa pääsee taistelee mitaleista. Sekin on hienoa. En osaa oikein valita.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Niclas Westerholm löysi uuden seuran!
- Colorado Avalanchen tähtihyökkääjälle jättimäinen jatkosopimus NHL:ssä!
- Dallas Stars nappasi nuoren suomalaishyökkääjän riveihinsä NHL:ssä!
- Tshekin joukkue Suomen EHT-turnaukseen julki – mukana Liigasta tuttuja nimiä
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- 17-vuotias Liiga-sensaatio sai yllätyskutsun maajoukkueeseen!
- Potkut tuli – Pelicansin viime kauden hyökkääjälle tyly kohtalo Venäjällä!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
- IL: HIFK:n Janne Pesonen joutuu sivuun – ikävä syy
- Aleksi Saarela: Jättiyllätys!
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			