Suomalaisen loukkaantuminen ei paljoa haittaa, Jarmo Kekäläisen kultakimpale hämmentää NHL:ssä – teki jo seurahistoriaa

Jos on ollut Boston Bruinsin Tuukka Rask iskussa NHL:n peräkkäisissä kotiotteluissa, niin tikissä on kyllä ollut myös Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläisen suojatti Elvis Merzlikins. Hän nollasi keskiviikkoyönä Florida Panthersin 1-0-jatkoaikavoitossa 32 torjunnallaan.
Latvialainen on torjunut viimeisen vajaan kuukauden aikana seitsemässä ottelussa, ja jokaisesta on irronnut voitto. Putki on kautta seurahistorian pisin tulokasvahdeista puhuttaessa. Valtava putki pitää kaiken lisäksi sisällään häikäisevät neljä nollapeliä!
He improved to 7-0-0 in his last seven appearances dating to Jan. 11 and extended the @BlueJacketsNHL record for longest win streak by a rookie goaltender – a run which includes four shutouts. #NHLStats
Merzlikins on päästänyt seitsemässä edellisessä pelissä maksimissaan kolme maalia selkänsä taakse ottelua kohden. Näissä koitoksissa Merzlikinsin torjuntaprosentti on putken ottelukohtaisesti heikoin 90,0.
Kun pelaajasta tuli Joonas Korpisalon loukkaantumisen myötä ykkösvahti, on hän torjunut kaikkiaan 13 pelissä 11 voittoa. Blue Jacketsin NHL-organisaation kolmas vahti on Merzlikinsin maanmies Matiss Kivlenieks.
– Yritän vain voittaa pelejä ja haalia pinnoja jengille, organisaatiollemme. Haluamme päästä pudotuspeleihin. Se on päämäärämme ja haluamme mennä karkuun joukkueilta, jotka piinaavat takanamme, latvialainen kultakimpale sanoi Columbuksen kotisivuilla.
Merzlikinsin koko kauden torjuntaprosentti 92,9 on NHL:n jokaikinen vahti huomioiden sarjan jaetusti neljänneksi paras.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä