Liigajoukkue kiinnitti kolme pelaajaa – Nuorten Leijonien lupaus saa ylväitä kehuja: ”Paljon kehityspotentiaalia jo pelkästään fyysisen vahvistumisen kauttakin”
Kuva: Juha Tamminen
Liigajoukkue Jukurit tiedotti viikonloppuna kotisivuillaan, että se on solminut pelaajasopimukset Henri Nikkasen, Perttu Kiesilän ja Kalle Matikaisen kanssa. Urheilujohtaja Jukka Holtarin mukaan kolmikosta löytyy muun muassa suoraviivaisuutta, peliälyä ja isoa kehityspotentiaalia.
Nikkasen sopimus kattaa kauden 2020-21 ja Kiesilän lappu on 2+1-vuotinen. Seura on käyttänyt Kiesilän tavoin Jukurien A-nuorissa pelaavan Matikaisen juniorisopimukseen kuuluneen optiovuoden 2020-21.
Mikkelissä syntynyt ja nuorten maajoukkueissa pelannut Nikkanen on tehnyt tällä kaudella 19 liigapelissä tehot 0+3=3 (-7).
– Nikkanen ymmärtää peliä hyvin ja on kiekollisesti taitava, kookas ja ulottuva keskushyökkääjä, jolla on edelleen paljon kehityspotentiaalia jo pelkästään fyysisen vahvistumisen kauttakin, Holtari arvioi.
Mäntyharjulaislähtöinen Kiesilä puolestaan on toiminut A-nuorten kapteenina ja ykkössentterinä läpi kauden.
– Nuorukaisella on toimivat hoksottimet, ja hän ymmärtää peliä ja ennakoi pelitilanteita hyvin.
Kärppien kasvatti Matikaisella on Holtarin mukaan taito haastaa maalipaikkoja.
– Hän on pelissään suoraviivainen ja tunnollinen kahden suunnan hyökkääjä, joka laukoo tarkasti ja terävästi, Holtari kuvaa.
LUE MYÖS:
Koppikäytävillä pyörii outo huhu – ovatko Jokerit ja Jukurit ryhtymässä yhteistyöhön? Nyt puhuu urheilutoimenjohtaja
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karu takaisku – KalPan tähtikaksikko sivuun!
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Jonas Enlund: yllätysosoite!
- Mikko Rantanen nousi Olli Jokisen ohi!
- Oscar Hemming: uusi joukkue!
- NHL:n mestarisuosikille raju takaisku!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Kärpistä lähtenyt Leijonat-peluri esitti rajun väitteen: ”Minua ei kohdeltu hyvin”
- NHL:stä ja Liigasta tuttu suomalaisvahti: uusi seura selvillä!
- Lähde: Sport-hyökkääjältä vihjaus tulevaisuudestaan – siirto edessä? ”Kaikki on mahdollista”
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä